Polis, imajını sanal alemde düzeltecek

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Muğla'da bir başkomiser, medyada polis hakkında çıkan olumsuz haberlerden dolayı emniyet çalışanlarının iyi yanlarını vatandaşa duyurmak amacıyla internet sitesi kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağustos 2006 tarihinde 'www.polis.web.tr' adresinden yayın hayatına başlayan sitede, sadece emniyet camiasını ilgilendiren haberler yer alıyor. Sitede polisin başarılı çalışmalarının yanı sıra, Halkalı'daki Eğirdir Tekstil Fabrikası'nda 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı çatışmayla ilgili, biri emekli özel harekátçı 2 polisin yakalanmasıyla ilgili haberlerde yer alıyor.

Sitede araştırmalar, asayiş, bilim suçları, çeteler, terör, trafik ve şehitlerimiz olmak üzere birçok bölüm yer alıyor.

'Polisin artık sesi duyulacak' sloganıyla yola çıkan sitede, emniyet teşkilatında çalışan uzmanların çeşitli konularda köşe yazıları yer alacak. Uyuşturucu bağımlılığında uzman olan Başkomiser Tümer Yılmaz başta olmak üzere birçok alanında uzman kişi siteye vatandaşı bilgilendirici yazılar yazacak.

Ayrıca siteden, internet sitesi olmayan ilçe emniyet müdürlüklerine de ücretsiz internet alanı sağlanacak. Domainlerini nic.tr'den alan emniyet müdürlükleri, internet alanı için ücret ödemeyecek. Sitenin güncelleme işlemini de kendisi yapan Başkomser Cemal Cihan, aynı zamanda şehit polis çocuğu. 1976 yılında İstanbul'da yaşanan bir çatışmada babasını şehit veren Cihan, babasının yolundan gidiyor.

Medyada sürekli polisin imajını zedeleyen haberlerin çıktığına dikkat çeken Başkomiser Cemal Cihan, amaçlarının medyanın aksine polisin iyi yönlerini vatandaşa göstermek olduğunu söylüyor.

Polisin güzel işler de yaptığını anlatan Cihan, medyada polisin yaptığı güzel işlerin haber olarak yer almadığından dert yanarak bu hizmetten herhangi bir maddi kazanç beklemediklerini vurguluyor.

Meslektaşlarının sıkıntılarını da dile getireceklerini anlatan Cihan, "Ben bu işe başlamadan önce, polisin bu kadar iyi hizmet yaptığından haberdar değildim. İşin içine girince meslektaşlarımdan daha çok haberdar oldum. Sitemize olan ilgi beklediğimizden daha fazla oldu. Sadece iyi yanlarımızı değil, teşkilatta kötü yollara başvuranlarla ilgili de haberlere yer veriyoruz. Herkesin duymasını istiyoruz. Polisinde karıştığı rüşvet operasyonlarını da veriyoruz. Kötümüz varsa, onları da saklama niyetinde değiliz. Polisimizin gerçek yüzünü tanıtmaya çalışacağız." diyor.

Polisin toplum içindeki imajını vatandaş nazarında düzelteceklerini kaydeden Cihan, vatandaş ile emniyet arasında da köprü görevini üstleneceklerini vurguluyor.

Son dönemde çocukların uyuşturucu kullanımının arttığına dikkat çeken Cihan, şöyle konuşuyor: "Vatandaşlar çocuğuyla ilgili soru sorduğu zaman, aracı görevi yapacağız. Çocuklarının hareketlerinden şüphelendikleri zaman, bizlere söyleyebilecekler. Uzman arkadaşlarımız, konuya ilişkin verecekleri cevapları, bizde karşı tarafa ileteceğiz. Uyuşturucu konusunda uzman kişilerle bilgilendireceğiz. Polisin görünen yüzünden öte görünmeyen yüzünü topluma tanıtacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious