Polis,12 dolandırıcıyı gözaltına aldı

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

İstanbul'da "Sahte belgeler ile kredi kartı, banka dolandırıcılığı" gibi birçok dolancılık olayına karıştıkları tespit edilen 12 kişi, gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarabya'da lüks bir restoranda bir müşterinin kredi kartından 2 bin 162 YTL parasının bilgisi dışında çekildiği yönündeki savcılığa yapılan suç duyurusu üzerine polis ekipleri çalışma başlattı. Çalışma sonucu, restoranın şef garsonu olduğu bildirilen Mustafa D. ile Baki R., gözaltına alındı. Mustafa D.'nin, mağdurun restoranda yemek yedikten sonra hesabı ödemekte kullandığı kredi kartını ''papağan'' adı verilen kredi kartı bilgilerini kopyalama cihazı ile kopyaladığı, Baki R'nin de bu bilgilerle sahte kredi kartı temin ettiği anlaşıldı. Bu kişilerin ortak kullandığı bir hesap içerisinde de 840 YTL olduğu, sahte kredi kartları ile çalınan paraların bu hesaba transfer edildiği belirlendi.

Dolandırıcılıkla ilgili operasyonları devam eden Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, Güngören'de sahte kimlik ve belgelerle kredi kartı alarak banka dolandırıcılığı yaptığı öne sürülen Ali T.'şi gözaltına aldı. Bu kişinin evinde ve gösterdiği yerde yapılan aramalarda, 13 adet sahte plaka, 1.5 kilogram esrar, resmi ve özel kurumlara ait sahte belge, kaşe ve numaratörler, sahte kimlik ve belge düzenlenmesinde kullanılan malzemeler ele geçirildi.

Bu arada Ali T'nin, sahte kredi kartı düzenleyerek bankalardan çektiği yüklü miktardaki kredilerle oto alım satımı yaptığı öne sürüldü. Sorgu ve işlemleri tamamlanan Ali T., ''Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak, banka dolandırıcılığı ve resmi evrakta sahtekarlık'' suçlarından çıkarıldığı Bakırköy Adliyesi'nde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir diğer operasyonda ise, sahte evrakla banka kredisi almak isteyen 3 kişi gözaltına alındı. Üsküdar'da bir bankanın şubesinden alınmak istenen kredi kartı için verilen bazı belgelerin sahte olduğundan şüphelenilmesi üzerine, banka yetkilileri suç duyurusunda bulundu. Bankada önlem alan polis, kredi kartını almak üzere banka şubesine gelen Hamdi Ç., Recep Ç. ile Dursun Ö.'yü gözaltına aldı. Bu kişilerin üzerinden 1 adet sahte nüfus cüzdanı, 4 adet sahte nüfus cüzdanı fotokopisi ile sahte belgeler ele geçirildi. Emniyetteki sorguları tamamlanan zanlılar, Üsküdar Adliyesi'ne sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious