Polis Akademisi'ne 'özel öğrenci'

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Bilgisini artırmak isteyenler “özel öğrenci” olarak Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü'nde dönemsel lisansüstü ders alabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren maddeye göre, bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olup belirli bir konuda bilgisini artırmak isteyenler, ilgili Ana Bilim Dalı Başkanlığının önerisi ve enstitü Yönetim Kurulunun onayı ile lisansüstü derslere özel öğrenci olarak kabul edilebilecek.

Özel öğrenci olarak ders almak isteyenler, ilgili programların kredi başına belirlenmiş olan ders ücretini ödeyecekler. Yapılan özel öğrencilik başvuruları, sadece bir dönem için geçerli olacak, daha sonraki dönemlerde de özel öğrenci olmak için yeniden başvuru gerekecek.

Özel öğrencilerin kabulünde not şartı aranmayacak, giriş sınavı yapılmayacak. Özel öğrenciler de devam ettikleri derslerde kayıtlı asıl öğrencilerin uyması gereken usul ve esaslara uyacak.

Emniyet hizmetleri sınıfı dışındaki öğrencilerin güvenlik tahkikatları yaptırılacak. Tahkikatı olumsuz sonuçlananların, eğitime başlamış olsalar dahi, ilişikleri kesilecek.

Özel öğrenci statüsünde ders alanlar, öğrencilik haklarından yararlanamayacak, askerlik işlemlerini tecil ettiremeyecek.

Özel öğrencilere diploma veya unvan verilmeyecek. Ancak takip ettikleri dersleri ve aldıkları notları gösteren bir belge verilebilecek.

Özel öğrenci olarak kabul edilen öğrencilerin kredi başına ödeyecekleri öğretim ücreti, her dönem başında belirlenecek.

Özel öğrenci statüsünde ders alanlar, lisansüstü programlara başvuru şartlarını tamamladıklarında açılan lisansüstü eğitim programına asıl öğrenci olarak kabul edilmek üzere başvurabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious