Polis Akademi'sine sınava girmeden alınan kişi kim?

Polis Akademi'sine sınava girmeden alınan kişi kim?.19857
  • Giriş : 30.03.2008 / 04:41:00
  • Güncelleme : 30.03.2008 / 01:43:00

Her yıl 100 bin başvurudan 250'sinin girebildiği Polis Akademisi’ne, sınavsız öğrenci alındı iddiası.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Star gazetesinde Zafer Kütük imzasıyla yayınlanan haberde yer alan iddiaya göre, "Türkiye'de her yıl 100 bin kişinin girmek için başvurduğu Polis Akademisi’ne Emniyet Personel Daire Başkanı İbrahim Selvi’nin oğlu sınava bile girmeden alındı"

Haberde yer alan bilgilere göre olay şöyle gelişti:

2001’de gerçekleşen skandal şöyle gelişti: Emniyet her yıl teşkilatın ihtiyaç duyduğu alanlara üniversite mezunu personel alınması için açılan kontenjana 2001-2002’de Polis Akademisi’ne 17 branştan 25 öğrenci alımı kararlaştırıldı.

Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde okuyan EGM’nin Personel Daire Başkanı İbrahim Selvi’nin oğlu Osman Cihan Selvi, bu 17 branş dışında kalmasına rağmen ‘Fakülte Yüksekokulu öğrencisi olabilir’ denilerek kapsama dahil edildi.

İŞLEMLER JET HIZIYLA

Oğul Selvi, 4 Ağustos 2001’de Polis Akademisi’ne girmek için dilekçe yazdı. Aynı tarihli bir başka dilekçe de dönemin Emniyet Müdürü Ulvi Körezlioğlu ile adı Sauna Çetesi’yle de anılan dönemin Genel Müdür Vekili, Emniyet Müdürü Ertuğrul Çakır’ın ‘olur’ yazısı çıktı.

Çakır’ın ‘Olur’ yazısı, jet hızıyla aynı gün Polis Akademisi Başkanlığı’na bildirildi. Selvi, onbinlerce öğrencinin kapısını aşındırdığı Emniyet’in amir kadrosuna babasının torpiliyle girmiş oldu.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious