Polis DTP'li vekilleri darp etti mi?

Polis DTP'li vekilleri darp etti mi?.15490
  • Giriş : 17.02.2008 / 16:20:00

15 Şubat'ta Hakkari ve Cizre'de başlayan olaylar Batman ve İstanbul'a sıçradı. Gösteri yapan gruplara polis sert müdahale etti. DTP'li vekiller polisten dayak yediklerini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tansiyonun yüksek olduğu kente, DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ve Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, polis saldırısına uğradığı iddiasıyla hastanede tomografi çektirdi. Milletvekili Yıldız,Polislerin kasıtlı olarak kendilerine saldırı yapıldığını söylerken, önceki gün gözaltına alınan 18 kişiden 16'sı çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın Kenyada yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin yıl dönümünde Doğu ve Güneydoğu illerinde yapılan yasadışı gösteriler Batman'a sıçradı. Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1 kişinin ölümüne neden olan olayları protesto etmek isteyen gruba polis sert müdahale etti. Çoğunluğu çocuk yüzlerce gösterici ara sokaklara kaçarak yasadışı sloganlar atıp polisleri taş yağmuruna tuttu. Geniş güvenlik önlemlerin alındığı kente kar maskeli özel harekat polisleri panzerler ile gösteri avına çıkarak çok sayıda kişiyi göz altına alındı. Çok sayıda göstericinin yaralandığı olaylarda polis grubu dağıtmak için plastik mermi ve biber gazı kullandı.

DTP MİLLETVEKİLİ POLİSTEN DAYAK YEDİ İDDİASI

Tansiyonun yüksek olduğu Batman'da yaşanan olaylar ile ilgili polislerden bilgi almak isteyen Demokratik Toplum Partisi (DTP) Milletvekili Bengi Yılız ve Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, güvenlik güçleri tarafında saldırıya uğradıklarını iddia ettiler.

Özel Dünya Hastanesinde tomografi çektiren Milletvekili Yıldız" Olayları sakinleştirmek için 30 kişilik bir grup arkadaşlarımız ile birlikte polis yetkililerinde bilgi alacağımız sırada bir grup polis joplar ile üzerimize saldırdı. Milletvekili olduğumuzu söylememize rağmen tartaklandık. Ben ellerimi ile kafamı korurken elime değen joplar nedeniyle parmaklarım incindi. Belediye Başkanımızın ise kafasına jop isabet etti. Polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız "dedi.

Hastanede yapılan tomografi sonrası milletvekili ve belediye başkanının vücudun da ufak tefek morluklar tespit edildi.

16 KİŞİ TUTUKLANDI

15 Şubat tarihinde Batman'da çıkan olaylarda polis tarafında gözaltına alınan 18 kişi " Terör örgütüne yardım yataklı, propaganda ve yasadışı gösteri yapmak" suçlarından mahkemeye çıkarıldı. 18 kişiden 16'sı tutuklanırken 2 gösterici ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Batman'da öğle saatlerinde yaşanan gerginlik akşam saatlerinde yatıştı. Güvenlik güçleri Çarşı merkezi ve bazı mahallelerde nöbet tutmaya devam ediyor.

BEYOĞLU’NDA ÖCALAN LEHİNE SLOGAN ATAN GRUBA GAZ BOMBALI MÜDAHALE

Beyoğlu Hacı Ahmet Mahallesi'nde Öcalan lehine slogan atarak polise taş atan gruba polis gaz bombasıyla müdahale etti. Polisin müdahalesiyle karşılaşan 3 kişi gözaltına alındı.

Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıldönümü nedeniyle Türkiye'nin çeşitli illerinde protesto gösterileri yapılırken, Beyoğlu Dolapdere Hacı Ahmet Mahallesi'nde Öcalan lehine slogan atan şahıslar polis ekiplerine taş attı. Polis, yaklaşık 40 kişiden oluşan gruba gaz bombasıyla müdahale etti. Polis müdahalesiyle karşılaşan grup ara sokaklara kaçtı. Göstericilerden 3'ü gözaltına alındı.

KÜÇÜKÇEKMECE'DE YASADIŞI ÖRGÜT YANDAŞLARINA MÜDAHALE

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde yasadışı örgüt lehine slogan atan 50 kişilik gruba polis gaz bombası, boyalı mermi ve panzerlerle müdahale etti.

Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıldönümü nedeniyle protesto gösterileri düzenlenirken, Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde toplanarak yasa dışı slogan atan gruba biber gazı sıkan çevik kuvvet polisi, boyalı mermi ve panzerlerle göstericileri uzaklaştırmaya çalıştı. Göstericiler, polise molotof kokteyl ve taş atarak karşılık verdi. Bu sırada atılan molotof kokteyllerin isabet etmesi sonucu bir minibüs yandı. Çıkan olaylar vatandaşlar da paniğe neden olurken, aracı yanan vatandaş ve mahalle halkı eylemcilere tepki gösterdi. Her zaman bu tür olayların yaşandığını söyleyen vatandaşlar, bu yaşananların durdurulmasını istedi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan minibüse müdahale etti. Göstericilerle polis arasında kovalamaca yaşanırken, polisin bölgede önlemleri sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious