Polis katiline ağırlaştırılmış müebbet

Polis katiline ağırlaştırılmış müebbet.6894
  • Giriş : 02.04.2008 / 14:30:00

Tekirdağ’da polis ekibine tabancayla ateş açarak 2 aylık polis memuru 29 yaşındaki Metin Ak'ı şehit eden Rıza Aslantaş ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aslantaş'a ayrıca ikisini yaraladığı 6 polis memurunu öldürmeye teşebbüsten toplam 80 yıl verildi.

28 Şubat 2007'de İstanbul ve Tekirdağ’da ‘adam yaralamak ve çek- senet tahsilatı’ yapmak suçlarından aranan Mesut Aslantaş ve Gökhan Uygur’un Tekirdağ Aydoğdu Mahallesi’nde olduğunu belirleyen polis ekibi, operasyon düzenledi. Baskında gözaltına alınan bu iki kişi polis ekip otosuna bindirilirken, Mesut Aslantaş'ın babası Rıza Aslantaş, ruhsatsız tabancasıyla polislere doğru peş peşe ateş etmeye başladı. Aslantaş'ın kurşunlarına hedef olan 2 ay önce göreve başlayan polis memuru Metin Ak, ekip arkadaşları Fuat Biçer ve Ahmet Ertan devlet hastanesine kaldırıldı. Metin Ak şehit olurken, diğer iki polis tedavilerinin ardından taburcu edildi. Tutuklanan Rıza Aslantaş hakkında Tekirdağ 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘kasten adam öldürmek’ ve ‘adam öldürmeye teşebbüs’ suçlarından dava açıldı.

Son kez yargıç karşısına çıkan Rıza Aslantaş, son savunmasını yapmasını isteyen mahkeme başkanına akli dengesinin yerinde olmadığını söyledi. Aslantaş, “Öldürmek amaçlı ateş etmedim. Çok pişmanım. Ancak akli dengem yerinde değil. Tedavimin yapılmasını istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti, daha önce alınan raporda Aslantaş’ın akli dengesinin yerinde olduğunun tespit edildiğinin belirlendiğini kaydederek kararını açıkladı. Aslantaş, şehit ettiği polis memuru için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, polis memurları Fuat Biçer ve Ahmet Eertan’ı yaralamak ve diğer 4 polis memurunu da öldürmeye teşebbüs suçundan ayrıca toplam 80 yıl hapis cezasına çarptırdı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious