Polis korsanı masaya yatırdı, tartıştı

Polis korsanı masaya yatırdı, tartıştı.21326
  • Giriş : 17.01.2009 / 09:54:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı'nın 81 il emniyet müdürlüğünden çağırdığı şube müdürleriyle korsan ile mücadele için yapılması gerekenleri konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB üyesi ülkenin korsanla mücadele için kanunları ve poliseyi tedbirlerinin de ele alındığı toplantılarda, müdürler cezaların yetersizliğinden şikayetçi oldu.

Emniyet yetkilileri AB uyum projeleri çerçevesinde düzenlenen toplantı için Belçika, Hollanda ve Macaristan'ın korsanla ilgili kanunlarını ve mevzuatlarını inceledi. Toplantıda bu ülkenin polis yetkilileri meslektaşlarına detaylı bilgi verdi. Emniyet Genel Müdürlüğü Dikmen Yerleşkesi Mavi Salon'da yapılan toplantıda Türkiye'deki kanunların AB standartlarına uygun olduğu ve bire bir örtüştüğüne karar verildi.

Vatandaşın korsana ilişkin tercihinin ekonomik olduğunun altı çizildiği toplantılarda, özellikle en yaygın olarak korsanı yapılan ürünler olan kitap, CD'lerin pek çok ülkeye göre çok pahalı olmasının önemli bir etken olduğunun altı çizildi. Bu arada emniyet müdürleri korsana ilişkin cezaların yetersiz olduğu, yargılama sürecin uzun sürdüğünü vurgulayarak, "Bugün yakalıyoruz, adam ertesi gün sokağa çıkap tezgah açıyor" sözleriyle durumu açıkladılar.

Korsanın ülke ekonomisine, firmalara ve kullanıcılara verdiği zararlarında tartışıldığı toplantıda etkin mücadele için neler yapılması gerektiği de konuşuldu. Korsanla mücadelede en önemli etkenin vatandaşın bilinçlendirilmesinden geçtiğine dikkat çekilen görüşmelerde orjinalin tercihi için neler yapılması gerektiği de konuşuldu.
Toplantılardan çıkan sonuçların ilgili bakanlıklar ve kurumlara da değerlendirmeleri için gönderilmesine karar verilirken, cezaların ağırlaştırılması ve hızlı yargılamanın sağlanması için Adalet Bakanlığı ile de işbirliğiyle mevzuat düzenlemesi için görüşülmesine karar verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*