Polis müdahalesiyle 2 yılda 34 kişi öldü

Polis müdahalesiyle 2 yılda 34 kişi öldü.17458
  • Giriş : 27.11.2007 / 11:33:00

Polis müdahalesiyle 2 yılda 34 kişi öldü. 122 polis de intihar etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Avcılar'da beş gün önce bir kişinin polisin tekmesiyle ölümü, önceki gün de İzmir'de "Dur" ihtarına uymayan Baran Tursun'un açılan ateş sonucu ensesinden vurularak beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine SABAH ekibinin yaptığı araştırmada son iki yılda 34 kişinin polisin müdahalesiyle öldüğü ortaya çıktı. Ölenlerden 8'i polis takibinde, 16'sı polis cinneti ya da polisle çıkan tartışmada, 3'ü polisin yaptığı suçüstünde, 2'si suçlu takip eden polisin kurşununun hedef şaşırmasında, 2'si maganda polisin kurşununda, 3'ü de gözaltında hayatını kaybetti.

122 POLİS İNTİHAR ETTİ

Bu olayların faili 2 polis işlediği cinayetlerin ardından intihar etti. Olayların faili oldukları iddiasıyla 14 polis tutuklanırken, 6'sı gözaltındaki ölümlerle ilgili olmak üzere 11 polis hakkında da soruşturma açıldı. İçişleri Bakanlığı'nın 2007 yılının başında yaptığı araştırmaya göre de son 5 yılda 122 polis intihar ederken, 40 polis ise çatışmada şehit oldu. 869 polis memuru psikolojik tedavi gördü. Çeşitli suçlara karışan bin 294 emniyet mensubu meslekten ihraç edilirken, 328 polis istifa etti. Yapılan başka bir araştırmada polislerin yoğun mesaiden şikâyetçi olduğu belirlenirken, polisin adli birimlerde 15, karakollarda ise ortalama günde 12 saat çalıştığı kaydedildi. Üniformanın verdiği ciddiyet nedeniyle psikolojik destek almaktan kaçındığı belirlenen polislerin, ayrıca sürekli olarak suç ve suçlularla uğraşmanın verdiği bunalımla da depresyona sürüklendiği ifade edildi.

OLAYLARDAN BAZILARI

* 9 Ağustos 2006: Üniversite öğrencisi Volkan Polat, Avcılar'da iki grup arasında yaşanan kavgadan sonra, olay yerinden kaçmaya çalışırken kendisini kovalayan sivil polislerin kurşununa hedef oldu. Polat'ın, kendisini kovalayan polisleri karşı gruptan sandığı ve arkadaşını cep telefonundan arayıp "Beni kovalıyorlar, ateş ediyorlar" dediği belirtildi.

* 27 Ağustos 2006: Balıkesir'de polisin kontrolünde alkollü çıkınca kaçmaya çalışan Halil Bulut, araca açılan ateş sonucu öldü. Resmi açıklamada, polislerin arabanın tekerleklerine ateş açtığı ancak, Bulut'un göğsünden vurulduğu bildirildi.

* 3 Ekim 2006: Adana Ceyhan'da "dur" ihtarına uymayan Murat Kasap, öldürüldü. Yakınları, Kasap'ın ehliyeti olmadığı için kaçtığını, yanındaki arkadaşının polislere, "Ben onu size getiririm, ateş etmeyin" demesine rağmen polislerin ateş açtığını öne sürdü.

* 12 Aralık 2006: Adana'da bir arabadan hırsızlık yapmaya çalıştığı öne sürülen Uğur Çetin polise ateş açıp kaçmaya çalışırken, polis Y.K. tarafından sırtından vuruldu.

* 14 Mart 2007: Bahçelievler'de hırsızlık yaptığı öne sürülen bir kişi, öldürüldü. Resmi açıklamada, polisin "Dur" ihtarında bulunduğu bu kişinin, kendisini bekleyen arabaya doğru koştuğu, bu sırada arabadakilerin polise ateş açtığı ileri sürüldü.

* 7 Nisan 2007: Ankara'da polis memuru İ. A., çocuğunu görmek için gittiği kayınpederinin evinde eşini, 2 yaşındaki oğlunu, kayınvalidesi ve kayınpederini öldürüp intihar etti.

* 11 Mayıs 2007: Fındıkzade'de sivil plakalı arabadaki bomba imha uzmanı ekip, "Dur" ihtarına uymadığı öne sürülen arabaya ateş açtı, Aytekin Arnavutoğlu öldü. Polis B.E. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


'Polisin sendikası olsa böyle olmazdı'

POLİS Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Aytaç, SABAH'ın sorusu üzerine, yaşanan sorunların büyük bölümünün polisin çalışma koşullarından ve sahipsizliğinden kaynaklandığını belirtti ve "En rahat çatılabilen kurum polis teşkilatı. Özlük hakları benzer işi yapan meslektaşlarına oranla son derece kötü. Polisin Hollanda'daki gibi sendikası olsa böyle bir durum yaşanmazdı. Sendika haklarını korurdu" dedi. Tursun'un da polisin uyarısı üzerine durması gerektiğini belirten Aytaç, "Durmamış. Kaçmış. Terörist de olabilirdi" dedi.


Polis memuru ağır cezalık...

POLİS tarafından gözaltına alındıktan sonra Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde başına isabet eden bir kurşunla yaşamını yitiren Nijerya vatandaşı Festus Okey'in ölümüne neden olduğu iddia edilen polis memuru Cengiz Yıldız, Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak. 'Taksirle adam öldürme' suçundan davanın açıldığı Beyoğlu 7. Asliye Ceza Mahkemesi, olayın 'olası kasıtla adam öldürme' suçu kapsamına girebileceği gerekçesiyle dosyayı Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Bir üst mahkeme olan Ağır Ceza Mahkemesi- 'nin dosyayı kabul etmesi halinde polis memuru, 6 yıl yerine 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Cengiz Yıldız ilk duruşmada, Okey'in belindeki silahı almaya çalıştığını ve aralarında çıkan arbadede silahın patladığını ve kendisinin kesinlikle tetiği çekmediğini söyledi.

'Kimin hatası varsa cezasını çeker'

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay, Baran Tursun'un polis tarafından vurularak beyin ölümünün gerçekleşmesiyle ilgili, "Kimin hatası varsa cezasını çeker" dedi. "Kadında şiddete son" kampanyasıyla ilgili toplantıdan çıkarken gazetecilerin, "İzmir'de Baran Tursun adlı gencin öldürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna "Kimin hatası varsa cezasını çeker. Polis, zor şartlarda büyük bir özveriyle görev yapıyor ama polisin de hatası varsa gereği yapılır. Olayı tetkik ettiriyorum" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious