Polis muhbiri Erhan Tuncel'in dava dosyası imha edilmiş

  • Giriş : 03.10.2007 / 11:56:00

Hırant Dink süikasti davasında ilginç gelişme: Polis muhbiri Erhan Tuncel'in dava dosyası imha edilmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mahkemenin polis muhbiri Erhan Tuncel'in dosyasını istemeyi unuttuğu, Dink'in avukatları dosyanın istenmesini talep edince ise, "İmha edildi, devlet sırrı" gerekçesiyle reddettiği iddia edildi.

Muhbirle konuşan polis memuru Muhittin Zenit'e soruşturma talebi de reddedildi. Hrant Dink öldürüldükten yarım saat sonra, muhbir Erhan Tuncel ile polis memuru Zenit arasında yapıldığı belirlenen konuşmanın yankısı eşliğinde önceki gün görülen davanın ikinci duruşmasında ilginç gelişmeler oldu.

NTV'de yer alan habere göre İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ilk duruşmasında, cinayeti organize etmekle suçlanan "muhbir" Erhan Tuncel'in, İstihbarat Daire Başkanlığı'nda bulunan dosyasının istenmesine karar vermişti. Ancak önceki gün yapılan ikinci duruşmada, soruşturmayı yürüten savcılara gönderilen ve incelendikten sonra imha edilen dosyanın, istenmesinin unutulduğu ortaya çıktı. Dink ailesinin avukatları bu gelişme üzerine, dosyanın yeniden istenmesini talep etti. Ancak, mahkeme bu kez talebi reddetti. Avukat Erdal Doğan, durumun bir hukuk skandalı olduğunu belirterek şunları söyledi: "Mahkeme dosyanın imha edildiğini ve gizli olduğu gerekçesiyle, talebimizi reddetti. Bu, Usul Yasası'na aykırıdır. Yine talebimiz olacaktır. Devlet sırrı da olsa bu sır mahkemeden gizlenemez." Dink ailesinin, cinayeti önceden bildiği Erhan Tuncel'le yaptığı telefon görüşmelerinde açıkça ortaya çıkan polis memuru Muhittin Zenit hakkında soruşturma açılması talebi de reddedildi. Buna karşılık, söz konusu telefon kaydını haber yapanlar hakkında soruşturma başlatıldı. Öte yandan Dink ailesinin avukatı Erdal Doğan davanın dört buçuk ay sonraya ertelenmesine dikkat çekti. Doğan, dava sürecinin uzamasını hem müdahil hem de sanıklar açısından sakıncalı bulduğunu söyledi.

Öte yandan Dink'in öldürülmesinin ardından Agos Gazetesi'ne yönelik tehdit içerikli mesajlar gönderdiği iddiasıyla tutuklanan Haydarpaşa Lisesi son sınıf öğrencisi Rıdvan Doğan hakkında dava açıldı. Doğan'ın tehdit suçundan 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious