Polis sarı basın kartını tanımıyor mu?

  • Giriş : 04.10.2007 / 08:30:00

Star yazarı Şeyhmuz Çakan, Diyarbakır-Mardin karayolunda bizzat yaşadığı bir olayı anlattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşte Star yazarı Şeyhmuz Çakan'ın kendi ifadesiyle yaşadığı ilginç olay:

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde meydana gelen ve 12 kişinin öldürüldüğü olayın ardından yapılan cenaze törenini izledikten sonra Diyarbakır’a döndüm. Huzur ve güvenin tesisi için Diyarbakır-Mardin karayolunda polis uygulama yapıyordu.

Tarih 30 Eylül 2007 saat gece 22.32

Durdurulan her aracın yanına gelen polisler, gayet kibar bir şekilde, “İyi akşamlar efendim, kimlik görebilir miyim?” diyordu. Herkes kimliği gösterip kontrol sonrası devam ediyordu. Sıra bana gelmişti. “Kimliğiniz lütfen” diyen polis memuruna bende sarı basın kartımı çıkartıp uzattım. Eline aldı, “ne bu, ben sizden kimlik istedim” dedi. Yasa gereği kimliğin kullanıldığı her yerde, onun yerine sarı basın kartının geçtiğini söylediysem de ikna edemedim. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı verdim. Sadece şöyle bir baktı ve “Buyurun gidebilirsiniz” dedi.

Sarı basın kartını kimlik yerine geçtiğini bilmeyen bir polisin kimlik kontrolü yapmasını doğal görmüyorum. “Başbakanlık genelgesinde, sarı basın kartı resmi kimliktir” deniliyor. Ama Polis memuru bunu bilmiyor yada insanlara zorluk olsun diye görev yapıyor. Benim gibi kim bilir kaç kişi değişik kimlik gösterdikleri için aynı muameleye maruz kalmışlardır.

Beytüşşebap ilçesinden Diyarbakır’a gelene kadar çok sayıda kontrol noktasından geçim ve hepsinde de sarı basın kartımı gösterip geçtim. Ama Diyarbakır girişinde bu kontrol noktasında her ne hikmetse sarı basın kartı kimlik yerine geçmedi…

İlgililere duyurulur…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious