Polis şark tayini 2014 - Polis şark görevi 2014 - Polislere doğu görevi

Polis şark tayini 2014 - Polis şark görevi 2014 - Polislere doğu görevi.10800
01.02.2014 / 08:05:56

Polislerin şark görevi atamaları devam ediyor. Polisler, şark görevi ile ilgili bilgilere ulaşmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Polislerin atamalarında ülkemiz atama grubu olarak 1,2 ve 3′ncü bölge olmak üzere 3 bölgeye ayrılacağı, 1′ncü bölge olarak adlandırılan illerin standartları yüksek olan iller olacağı,2′nnci bölge olarak adlandırılan il gruplarının Terör olaylarınn meydana geldiği iller, 3′ncü bölge olarak adlandırılan illerin ise iki il grubu arasında kalan tampon bölge diye nitelendirilen iller olacağı; Geçtiğimiz yıl polisler zorunlu 2. şark göreviyle şok olmuşlardı. Şark illerinde personel eksikliği gerekçe gösterilerek şark hizmetinden dönen ve 15 yılı tamamlayan memurlara zorunlu 2. şark hizmeti kararı alınmıştı. Bu kararla birçok polis 2. şark hizmeti görevine gitti.

2. şarka giden birçok polis yürütmeyi durdurma kararı için dava açtı. Açılan davaları kazanmaları sonucu hükümet 2. şark hizmetini kaldırmayı planlıyor. 2 sene önce Yozgat, Tokat, Kahramanmaraş, Rize illerini şark hizmetinden çıkaran hükümet bu sefer 2. şarkı kaldırmak amacıyla 8 ili daha şark hizmetinden kaldırmayı hedefliyor. Şark hizmetinden çıkarılacağı düşünülen illerin; Malatya, Şanlıurfa, Elazığ, Adıyaman,Bayburt, Gümüşhane, Artvin, Erzincan olması bekleniyor. Gümüşhane, Bayburt ve Artvin illerinin şarktan kalmasıyla Karadeniz bölgesinden şark hizmetine dahil olan il kalmamış olacak. Sivas ilinin şark hizmetinden kalkacak iller arasında adı geçmemesi ise ” Bu il acaba torpilliler için mi ayrıldı” sorularının da Polisler arasında sık konuşulan konulardan olduğu;

Hükümetin 8 ili şark hizmetinden çıkarmasıyla; şark hizmetinden daha önce çıkan 4 il ile birlikte toplam 12 il ve batıda yer alan ve personel bulmakta zorlanılan kalkınmada öncelikli iller için yeni bir formül düşünülüyor. Bu illerde personel bulmakta zorlanılacağını düşünen hükümet; bu illerin yer alacağı zorunlu 3. bölgeyi oluşturulacak. Böylece polisler için 3. bölge illerde görev yapmakta zorunlu hale gelecek. Böylece polisler çok tercih edilen ve yaşam şartları iyi olan illerde batı görevini gerçekleştiririrken 1. Bölge illerde görev yapmış olacak. Şark hizmetini gerçekleştireceği ve Terör olaylarının yoğun olduğu illerde ise 2. bölge görevini gerçekleştirecek. Şark görevinden yeni çıkan iller ile birlikte kalkınmada öncelikli olan iller de ise 3. bölge görevini gerçekleştirmiş olacak. Böylece polislerin görev yapacağı iller 3 bölgeye ayrılmış olacak.

Bir düzenleme kararının da Van ili için alınması bekleniyor. Yaşadığı deprem nedeni ile görev süresi 4′ten 3′e düşen Van ilinin bu sene Büyükşehir olması ve deprem etkisinin azalması nedeniyle görev süresinin 3′ten 5′e çıkarılması planlandığının düşünüldüğü.

Hali hazırda Polis ile aynı görevler çerçevesinde görev yapan Jandarma Personelinin de benzer atama planı dahilinde atamaya tabii tutulduğu, Polis’e 2′nci bölge diye nitelendirilen illerde en az 3 defa görev yapan personelin 1 kez de 3′cü bölge diye nitelendirilen Bayburt, Gümüşhane,Artvin, Tokat, Sivas, Adıyaman,Ş.Urfa illerinde görev yaptırıldığı.

İngiliz Daily Mail: Türk polisinin yüzü kızardı!

Şafak baskınında açılmayan kapı Türk polisini İngiliz basınının diline doladı. Daily Mail gazetesi tüm zorlamalara rağmen açılmayan kapıyı vurarak içeri girmek isteyen özel timi haber yaptı.

İngiliz Daily Mail gazetesi 'Türk polisinin yüzü kızardı' başlığıyla verdiği haberde, 'Şafak baskını yapan Türk polisi kapıyı açamayınca kapıya vurarak içeri girebilir miyiz diye sordu. Bu büyük gaf internete düşünce de olanlar oldu.' yorumunu yaptı.

Gazete 'Özel yelekler giyen, elinde oldukça güçlü silahlar taşıyan özel tim aynı İngiliz SAS komandolarına benziyor. Ancak bütün bu benzerlik açılmayan kapıyla birlikte sona eriyor.' diye yazdı.

Haberin devamı şöyle: 'Kilitli olan çelik kapıyı açmak için uzun bir çaba harcayan ve metal büyük bir alet kullanan ekip başarılı olamıyor. Yoğun denemelerden sonra Türk polisi kapıyı kırmaya çalışmaktan vazgeçip, çalmaya karar veriyor. Kapıya vuran ve içeri girebilir miyiz diye soran polisler beklemeye başlıyor. Sonunda üzerinde atlet olan yaşlı bir adam kapıyı açıyor ve özel tim adamı adeta kenara itercesine içeri dalıyor.'

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*