Polis sayısı 280 bine çıkacak

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, polis sayısını 280 bine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. Türkiye'de halen 180 bin polis görev yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Aksu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesinin sunumunu yaptı. 2007 yılında 9 bin 500 fakülte veya yüksekokul mezununa, polis memuru olma imkanı sağlayacak planlama yaptıklarını açıklayan İçişleri Bakanı, kentleşmenin hızla artması ve AB standartlarının 250 kişiye 1 polis hedefi doğrultusunda polis sayısının artırılmasının öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. Aksu, "İktidara geldiğimizde ülke genelinde yılda ortalama 4 bin 500 polis adayı mezun olurken, aldığımız tedbirlerle bu sayıyı 11 binin üzerine çıkardık." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde Kandil tartışması yaşandı. CHP Ordu Milletvekili Kazım Türkmen, Kandil Dağı'ndan sürekli sızmaların bulunduğunu bunları engelleyecek ciddi çalışma yapılamadığını söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi Batman Milletvekili Ahmet İnal da Kandil'e operasyon yapmanın güçlüklerinden söz etti. Kandil'in 45-50 kilometre uzunlukta 12 kilometre genişlikte olduğunu belirten İnal, burada onlarca mağara bulunduğunu anlattı. Kandil'e yapılacak hava harekatının bu nedenle bir işe yaramayacağına değinen İnal, harekatın kara ile desteklenmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine söze giren Kazım Türkmen, "Karşı tarafı yüreklendiriyorsunuz. Burada böyle bir konuşma yapamazsınız." diye tepki gösterdi. İnal ise "Elinizi kolunuzu sallayarak oraya giremezsiniz. Orada bir yabancı devletin 200 bin askeri var. Uluslararası hukuk kuralları var." demesi üzerine CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek söze girerek, "Böyle bir konuşmayı kabul etmiyorum." dedi. İnal da, "Kafanızı kuma gömerek bir sonuç alamazsınız." şeklinde karşılık verdi. CHP Muğla Milletvekili Görol Ergin de İnal'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious