Polis telsizleri değişiyor

Polis telsizleri değişiyor.10872
  • Giriş : 17.09.2008 / 12:57:00

Polis teşkilatı artık cep telefonlarına benzeyen telsizler kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürlüğü muhabere sistemlerinde kullandığı telsiz teknolojisini yenileme çalışmaları kapsamında, "Tetra" adı verilen yeni bir sistemi ilk olarak Ankara'nın Polatlı ilçesinde kullanmaya başladı.

155 Polis İmdat, 112 Hızır Acil, 110 İtfaiye gibi tüm acil çağrı merkezlerinin tek bir hatta hizmet vermesini hedefleyen çalışmanın en önemli ayağını oluşturan projeyle birlikte, Polatlı Emniyet Müdürlüğünün telsiz haberleşme sistemi değiştirildi.

İlçe merkezine yaklaşık 3 ay önce sayısal telsiz terminalleri yerleştirilirken, polis ekiplerinin kullandığı klasik telsiz cihazlarının yerine cep telefonlarına benzeyen, üstün özelliklere sahip telsizler verildi.

Projede, Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) tarafından geliştirilmiş "Sayısal Trunk Radyo Sistemi" (Tetra) adını taşıyan profesyonel telsiz standardını uygulama kararı alan Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu sistemin aynı zamanda afet haberleşme sistemlerine entegrasyonu için de çalışma başlattı.

Avrupa ülkelerinde kamu güvenliği ve askeri birimlerde yaygın olarak kullanılan sistem, petrol ve gaz ünitelerinin bulunduğu tesisler ile acil haberleşme sistemlerinde de etkin rol oynuyor.

Tetra bünyesinde geliştirilen telsiz cihazları, sıra dışı özellikleri nedeniyle, başta polis teşkilatı olmak üzere birçok güvenlik birimi tarafından tercih ediliyor.

Güvenli ses ve veri iletişimi sağlayan Tetra telsizleri ile diğer kullanıcılara kısa mesaj, bilgi notu, fotoğraf ve düşük çözünürlükte video göndermenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar, cihazların konumlarının merkezdeki bir harita üzerinden her an görülebileceğini, herhangi bir olay karşısında da bölgeye en yakın ekiplerin yönlendirilebileceğini kaydetti.

Söz konusu sistemin dışarıdan hiç kimse tarafından dinlenemeyeceğini vurgulayan yetkililer, yeni sistem ile telsiz alt yapısının kesinlikle izinsiz kullanılamayacağına işaret ettiler.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı da Emniyet Genel Müdürlüğü ile imzalayacağı bir protokolle, polis ve ilk yardım ekiplerinin aynı sistem üzerinde haberleşmesini planladığı öğrenildi.

Tetra yönetimi ile acil durumlarda diğer sistemlerin anında "susturularak", bu sistem üzerinden güvenli haberleşme sağlandığını kaydeden yetkililer, 2005 yılında Londra Metrosu'ndaki terör saldırısından hemen sonra özellikle istihbarat teşkilatının sadece bu kanaldan başarılı bir şekilde haberleştiğine dikkati çekti.

Tetra teknolojisi alanında yatırım yapan firmalar arasında EADS, Motorola ve Sepura gibi dünya markası isimler bulunuyor.

Sepura'nın Avrupa Direktörü Emanuela Algieri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin önemine değinerek, şirket olarak bölgedeki diğer ülkeler için Türkiye'yi üs olarak seçtiklerini söyledi.

Sistemin Yunanistan ve Irak'ta kullanıldığını, Suriye'de ise tüm telsiz haberleşmesinin Tetra üzerinden sağlanması için yapılan ihalenin sonuçlandığını kaydeden Algieri, şu bilgileri verdi:

"Sistemin Türkiye genelinde yaygınlaşması ile birlikte sınır güvenliği için önemli bir adım atılacak. İlk olarak Avrupa Birliği tarafından sağlanacak fonlarla Edirne'deki kamu güvenliği kuruluşlarının haberleşmesi Tetra'ya dönüştürülecek. Böylece Yunanistan ve Türk güvenlik birimleri, sınır güvenliği için Tetra üzerinden haberleşecek. Irak ve Suriye sınırında da sistemin hayata geçmesiyle söz konusu ülkelerin güvenlik birimleri, aynı haberleşme sistemi üzerinden irtibat kuracak."

Algieri, Polatlı'dan sonra başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, Tetra'nın yakın bir zamanda etkin bir şekilde kullanılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*