Polis uyardı! Cepten dolandırılmayın

Polis uyardı! Cepten dolandırılmayın.9813
  • Giriş : 25.02.2008 / 10:41:00

Polis uyardı: Hiçbir zaman vatandaşları cepten ödemeli aramayız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son günlerde artan 'cepten ödemeli arama dolandırıcılık olayları'na karşı vatandaşları uyaran polis yetkilileri, "Hiçbir zaman polis vatandaşları cepten ödemeli aramaz" dedi. Dolandırıcıların özellikle yaşlı insanları kendilerine hedef olarak belirlediklerini söyleyen emniyet yetkilileri, cep telefonlarından kontör hırsızlığı konusunda polisin hiçbir zaman vatandaşı arayıp kontör istemeyeceğini vurguladı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Ahmet Aksu, son günlerde dolandırıcıların değişik yöntemlerle vatandaşları hedef seçtiklerini belirtti. Aksu; "Son günlerde ilimizde ve ülkemiz genelinde artan bir şekilde ve sık kullanılan bir dolandırıcılık türü olarak 'kontör dolandırıcılığı' olaylarına rastlıyoruz. Telefon rehberi ve internetten aldıkları telefon numaraları vasıtasıyla, kendilerini vali yardımcısı, kaymakam, emniyet müdürü, doktor, savcı, komutan gibi her kesimden vatandaşın irtibat kurabileceği meslek mensupları olarak tanıtarak; acil bir durum olduğunu, eşini doğum yapmak için hastaneye götürdüğünü, şu anda kontör almaya vakti olmadığı, ıssız bir yolda arabasının arızalandığını, yolda kaldığını gibi bahanelerle acele kontör göndermesi gerektiği belirtiliyor. Daha sonra yanlarına gelerek borcunu ödeyeceğini bildirerek, hastanede doktor olduğunu, yemek siparişi vererek, aynı zamanda kontörleri telefona yükleyerek, siparişi getirdiğinde parasını vereceğini bildiriyorlar. Emniyetten aradıklarını, MSN'de bir hâkimin/müdürün kızını rahatsız ettiği, bununla ilgili soruşturma yaptıklarını, kendilerine kontör göndermediği takdirde ilgili şirketi arayamayacakları için dosyayı kapatamayacaklarını bildirerek kontör dolandırıcılığı yapmaktadırlar. MSN adresinin şifresini kırarak, o adreste kayıtlı tüm abonelere mesaj göndererek, arkadaşı veya bir yakınından kontör talep etmektedirler. Bu veya değişik yöntemler kullanarak yalan beyanlarla, insanların toplum hayatında devamlı karşılaşabilecekleri türden problemleri öne sürerek, bazen de içinde bulunulan durumdan dolayı şantajla çok miktarda kontör talep ederek, dolandırıcılık yapmaktadırlar. Kullandıkları telefon numaraları da genellikle sahte kimlik kartlarıyla alınmış olduğundan dolandırıcılık yapan şahıslara ulaşmak zorlaşmaktadır. Bu nedenle, her ne sebeple olursa olsun, tanımadığınız şahısların kontör taleplerini dikkate almayın ve kontör göndermeyin. Tanıdığınız kişilerden gelen kontör taleplerini de teyit ettikten sonra gönderiniz. Eğer kontör göndermiş iseniz, gönderdiğiniz telefon numarasını/mesajı silmeyiniz, gönderdiğiniz kontörün seri numarasını en yakın güvenlik birimlerine bildiriniz." dedi.

Asayiş Şube Müdürü Aksu, polisin hangi görev olursa olsun vatandaşı cep telefonundan ödemeli arayarak kontör isteyemeyeceğini söyledi. Aksu, dolandırıcıların 'Hayır yapacağız, kaçak elektrik kullanıyorsun, seni emekli edeceğiz' gibi safsatalarla vatandaşı kandırdıklarını belirterek; "Öncelikle vatandaşlarımız evlerine gelen ve kendilerini görevli olarak tanıtan herkesten kimlik kartı sorsun. Hatta özellikle banka işlerinde bankayı arayıp gelen şahsı teyit ettirsinler. Çünkü maalesef yaşlı vatandaşlarımız tüm uyarılara rağmen dolandırıcıların tuzağına düşüyor. Halkımız şüphelendiği durum ve kişileri vakit geçirmeden bize bildirirlerse konuyu hemen takip altına alır ve gereğini yaparız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious