Polise, 'cenazede şiddete karışanı vurun' emri verildi

Polise, 'cenazede şiddete karışanı vurun' emri verildi.12536
  • Giriş : 28.12.2007 / 15:09:00

Butto'nun cenaze töreninin düzenleneceği Sindh eyaletinde güvenlik önlemleri hat safada.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suikasta kurban giden Pakistan'ın eski Başbakanı Benazir Butto'nun cenaze töreninin düzenleneceği Sindh eyaletinde güvenlik kuvvetlerine, şiddet eyleminde bulunanları vurma yetkisi verildi.

İntihar bombacısının kurşunuyla hastanede can veren 54 yaşındaki Butto'nun naaşı, Sindh eyaletinin Larkana kentine bağlı Garhi Hüda Bakş köyünün mezarlığına getirildi.

Buraya biri erkek, ikisi kız 19-14 yaşlarındaki üç çocuğuyla gelen Butto'nun kocası Zerdari, ağlayan, feryat eden kalabalığa, naaşı taşıyan ambulansın önünde seslenerek, ''metanetle, sabırla kaybımızı karşılayalım'' dedi.

Butto'nun naaşı, 8 yıl sürgünden sonra yakınlarda ziyaret ettiği köy kabristanında, eski cunta tarafından idam edilen babası, Cumhurbaşkanı ve Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun yanına defnedilecek.

ŞİDDETE KARIŞANI VURUN TALİMATI

Bölge yetkilisi Akhtar Zaman, Reuters'a yaptığı açıklamada, güvenlik kuvvetlerine, kamu mülküne ve sivil halkın hayatına kastedenleri vurma izni verildiğini söyledi.

Bu arada Pakistan'ın orta kesimlerindeki Multan kentinde, güvenlik kuvvetleriyle göstericiler arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Görgü tanıkları, polisin, taş atan göstericilere göz yaşartıcı bombayla karşılık verdiğini söylediler. Kentteki 7 bankayla bir benzin istasyonunun da yağmalandığı bilgisi verildi. Bu arada, Karaçi'de de 3 bankanın kalabalık bir grup tarafından yağmalandığı ve daha sonra ateşe verildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious