Polise de kimlik sorulabilecek!

Polise de kimlik sorulabilecek!.10482
  • Giriş : 01.03.2009 / 09:43:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, üst ve eşya aramasının icrası sırasında kolluk görevlilerinin kendilerini ispatlayan kimliklerini göstermelerinin zorunluluk olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Vatandaşlarımızın kolluk görevlileriyle muhatap olmaları halinde kendilerine kimliklerini sormaya engel bir durum söz konusu değildir” dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in İstanbul Avcılar'da bir grup şahsın polis kıyafetiyle bir kadını kaçırarak tecavüz etmelerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Tuncel Bakan Atalay'a “Vatandaşın polise kimlik sorma hakkı nasıl güvence altına alınacaktır?” sorusunu yöneltti. Tuncel'in soru önergesine yanıt veren Bakan Atalay ise İstanbul Avcılar'da meydana gelen olayla ilgili olarak Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu belirtirken soruşturmanın halen devam ettiğini bildirdi. Atalay, olayla ilgili yapılan çalışmalar sonucunda 28 Aralık tarihinde yakalanan beş kişiden üçünün ise tutuklandığını kaydetti.

Atalay, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda “Polis görevini yerine getirirken kendisinin polis olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra kişilere kimliğini sorabilir” şeklinde düzenleme yapıldığını ve bu düzenlemeyle belirtilen yetkinin doğrudan kolluk görevlisine yüklendiğini ifade etti. Atalay, “Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği'nin 28'nci maddesine göre üst ve eşya aramasının icrası sırasında kolluk görevlilerinin kendilerini ispatlayan kimliklerini göstermeleri zorunluluk olarak öngörülmüştür. Vatandaşlarımızın kolluk görevlileriyle muhatap olmaları halinde kendilerine kimliklerini sormaya engel bir durum söz konusu değildir.” dedi.
Toplumun güvenlikle ilgili beklentilerine cevap verebilmek için polisle toplum arasında güvene dayalı kalıcı ilişkiler kurmak için Toplum Destekli Polislik uygulamasına geçildiğini hatırlatan Atalay, “Ayrıca kolluk mensuplarımızca, insan haklarının en üst düzeyde korunması ve bunun uygulamalara yansıtılması, polis-toplum ilişkilerinde evrensel ortak değerlerin esas alınarak güvenlik alanında daha iyi hizmet verilebilmesi amacıyla 'Kolluk Etik İlkeleri' hazırlanmış ve uygulama konulmuştur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*