Polise direnmek suç kapsamından çıktı

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, haftalık bilgilendirme toplantısında polise direnmenin suç sayılmaktan çıkmasını eleştirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Plakaya yazılan cezaların pul parası olmadığı için sürücülere gönderilmediğinden tahsil edilemediğini söyleyen Çalışkan kazalarla ilgili olarak şöyle konuştu: ''Eğitim, alt yapı, mühendislik hizmetleri ile ilk ve acil yardım faktörlerinin mutlaka koordineli bir şekilde sürdürülmesi gerekir. Yol kullanıcıları üzerinde algılanan yakalanma riskinin mutlaka oluşturulması ve sistemli, kararlı ve süreklilik arz eden bir denetim sağlanmalıdır. Son iki yıl içerisinde meydana gelen kazaların, sürücülerin tek taraflı yoldan çıkma ve devrilme şeklinde meydana geldiği, bunun nedeninin de bölünmüş yollarda aşırı hız yapılması, uykusuz ve yorgun araç kullanımı olduğu tespit edildiğinden, bölünmüş yollarda denetimlere ağırlık verilmelidir."

Bölünmüş yol ve diğer yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarında gerekli işaretlemeler yapılmadığına işaret eden Çalışkan, "Şerit daraltma ve aktarma kurallarına yeterince uyulmuyor, mıcır tabir edilen malzemenin sıkıştırılmadan bırakılması hasarlı, yaralanmalı ve ölümlü kazalara sebep oluyor. Büyük şehirlerde ulaştırma koordinasyon merkezi kararları, belediye ağırlıklı bir şekilde alındığı için kurum ve kuruluşların bilimsel tespit, görüş ve önerileri dikkate alınmadan popülist yaklaşımlarla hareket ediliyor ve bunun sonucunda trafik güvenliği yönünden eskisine göre çok daha riskli, kazalara neden olan yol, yapı ve tesisler ortaya çıkıyor." dedi.

Belediyelerin yollar üzerinde yatay ve düşey işaretlemeleri yeterince yapmadığını dile getiren Çalışkan, "Bakım ve onarım zamanında yapılmıyor, kış aylarında kar ve buzlanma ile yeterince mücadele edilmiyor. Son zamanlarda yoğun ithalat ve uygun fiyatlarla iç piyasaya sunulan motorlu bisiklet ve motosiklet sahipliğinde adeta patlama olmuştur. Bu araçlar, tescil edilmeden trafiğe çıkıyor, sürücüleri belgesiz ve küçük yaşta çocuklardan oluşuyor." ifadelerini kullandı.

Çalışkan, "Bir çok ilde karayolları, bağlantı yolları, otoyollar veya alternatif yollar olmasına rağmen ağır taşıtlar bu yolları kullanmayarak şehir içine giriyor, ölüm ve yaralanmalı kazalara sebep oluyor. Ülke genelinde yazılan cezalar 1/3'ü araç plakasına ve arkadan yazılmak suretiyle uygulanıyor. Ancak, bu cezalar pul parası olmadığı için ilgilisine tebliğ edilemiyor ve bu yüzden tahsilatı yapılamıyor, algılanan yakalanma riski oluşturulamıyor." dedi

Bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışkan, bir gazetecinin, Aydın'da meydana gelen bir trafik olayında sürücünün polise direndiğini, bunun daha sonra dava konusu olduğunu ve Yargıtay'ın, ''Şiddet olmadan direnme suç değildir'' şeklinde karar verdiğini belirtmesi üzerine, polisin, kanunlar çerçevesinde görev yaptığını bildirdi. Çalışkan, ''Yargı kararına saygılıyız. Direnme, suç olmaktan çıktıysa yapacak bir şey yok'' dedi.

Papa'nın, Türkiye'ye gelişi ile alınan tedbirler nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunun hatırlatılması üzerine Çalışkan, devlet büyüklerinin ülke ziyaretlerinde alınan tedbirlerin, planlanarak uygulandığını, bunun, dünyanın her yerinde aynı şekilde yapıldığını kaydetti.

Çalışkan, vatandaşların trafikte rahatlatılması için alternatif yolların açıldığını, ancak buna rağmen bazı aksaklıkların da olabildiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious