Polise tarihi eser satmaya çalışan 1 kişi tutuklandı

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Eskişehir'den getirdiği Roma ve Bizans dönemine ait 79 parça tarihi eseri İstanbul'da satmaya çalışan bir kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir şahsın elindeki tarihi eserleri satmaya çalıştığı ihbarı üzerine harekete geçti. Tarihi eser kaçakçısı ile alıcı kılığınıda irtibata geçen polis ekipleri, Kadıköy İskelesi'nde buluşumak için anlaştı. iskelede buluşan Murat K. ile polis ekipleri pazarlık yapmaya başladı. Bir süre sonra Murat K., elinde bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserlerle gözaltına alındı. Murat K'nin yanında getirdi çantada yapılan aramada ise, 65 adet Roma ve Bizans dönemlerine ait bronz sikke, 4 adet Bizans dönemine ait bronz yüzük, 1 adet zincir, 1 adet aplike bronz obje, 1 adet askılı bronz obje, 1 adet granüle tekniğinde yapılmış gümüş bronz kemer toka parçası, 3 adet kemer toka parçası, 1 adet bronz cımbız, 1 adet bronz mızrak ucu ve 1 adet insan kafası şeklinde bronz obje ele geçirildi.

Bu arada polis, son 3 yıl içerisinde yapılan operasyonda toplam 10 bin 520adet tarihi eserin ele geçirildiğini açıkladı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından "2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla Kadıköy Adliyesi'ne sevk edilen Murat K., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious