Polise taş atan 14 eylemci yargılanıyor

Polise taş atan 14 eylemci yargılanıyor.9759
  • Giriş : 20.02.2009 / 17:38:00

Adana'da, terör örgütü lehine eylem yapıp önlem alan polis ekiplerine taş attıkları iddiasıyla tutuklanan 8'i küçük yaşta olan toplam 14 sanığın yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında, aralarında yaşları küçük olan 11'i tutuklu 14 sanık ve avukatları hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, yaşları küçük olan sanıklar nedeniyle duruşmanın gizli yapılmasına karar verdi.

Duruşma sonunda, yaşları küçük 8 sanığın tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine, diğer 3 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşmanın yapıldığı saatlerde Adana Adliyesi önünde açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Adana Şube Başkanı Ethem Açıkalın da korsan gösteriye katıldıkları iddiasıyla çocukların tutuklanmalarına tepki gösterdi.

Açıkalın, Türkiye'nin ''Çocuk Hakları Sözleşmesi''ne imza atan ülkelerden biri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Çocukların ağır ceza mahkemelerinde yargılanmaları uluslararası sözleşmelere de aykırı. Çocukları özgürlüklerinden yoksun bırakmak son çare olmalı. Hiçbir çocuk, haklarından mahrum kalmamalı her koşulda eğitim hakkını kullanabilmeli. Son gösterilerde üzerlerinde bilye ve bez çıkan çocukların serbest bırakılmalarını istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*