Polise taş atanlara hapis cezası verildi

Polise taş atanlara hapis cezası verildi.6317
  • Giriş : 11.03.2009 / 10:29:00

Diyarbakır'da geçen yıl gerçekleştirilen izinsiz gösteride polise taş attıkları gerekçesiyle yargılanan 3 sanık hakkında hapis cezası kararı verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da geçen yıl gerçekleştirilen izinsiz gösteride polise taş attıkları gerekçesiyle yargılanan 3 sanıktan biri 10 yıl, diğer ikisi ise 11'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında, tutuklu sanıklar F.A, T.Y ve F. G. hazır bulundu.

Sanıklar yaptıkları son savunmalarında, suçlamayı kabul etmeyerek, tahliyelerini talep etti. Sanıklardan F.A ayrıca mahkemeye, askerlik görevini yaparken birliğince kendisine verilen taktir belgesini de sundu.

-CEZA İSTEMİ-

Savcı, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, sanıkların geçen yıl Nevruz etkinlikleri sırasında Siirt, Van, Hakkari ve Yüksekova'da meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla terör örgütü PKK'nın çağrısı ve talimatı üzerine gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldıklarını belirtti.

Basın açıklamasının ardından terör örgütü ve elebaşı lehine sloganların atıldığı kaydedilen mütalaada, sanıklarında içerisinde bulunduğu grubun polise taşlı saldırı eyleminde bulunduğu bildirildi.

-KARAR-

Sanık avukatları, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirtti.

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından, sanıklardan T.Y ve F.G'yi TCK'nın ''Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'', 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından 11'er yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı.

Diğer sanık F.A ise TCK'nın ''Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.

-AVUKATTAN KARARA TEPKİ-

Sanık avukatlarından Serhat Eren, duruşma sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği kararı temyiz edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

''Mütalaada, sanıkların örgütün talimatı üzerine yapılan bir basın açıklamasına katıldıkları belirtilmiştir. Ancak o basın açıklaması DTP tarafından düzenlendi. Bu konuda birçok internet sitesinde haber bulunmaktadır. Dosyaya konulan internet sitelerin hiçbirinde örgütün bir talimatı yoktur. Hatta dava dosyasında adı geçen internet sitelerinden birine, basın açıklamasından 3 ay önce erişim yasağı uygulanmıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*