Polise üniformayla Tv yasak

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanlığı, polisin üniforma ile TV’deki eğlence programlarına katılmasını yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yayınlanan genelgede, meslek disiplini ile bağdaşmayan görüntülerin ekranlara yansımasından duyulan rahatsızlık dile getirildi. Alınan bilgilere göre, uyarıya yol açan olay , 10 Nisan Polis Bayramı'nda yaşandı. Emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu grup, bayram dolayısıyla bir programa katıldı. Bazı müdürler şarkı söylerken bazı polisler de üniformalarıyla oyun oynayıp şarkılara iştirak etti.

Aynı gün polis teşkilatı, terör örgütü PKK militanlarının bir saldırısı sonucu şehit edilen meslektaşlarının cenazesini kaldırmış, cenaze töreni televizyonların haber saatinde geniş yer bulmuştu. Aynı gün, eğlence programına katılan polislerin hal ve hareketleri Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’nca tepki ile karşılandı.

Polisin resmî üniforma ile televizyonlarda yayınlanan eğlence programlarına katılması İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput imzalı genelge ile yasaklandı. Harput, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, televizyon programlarının polisin halkla ilişkilerinin geliştirilmesi ve polis teşkilatının tanıtımı açısından önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Ancak, programların çoğunlukla canlı yayın olması ve yayın akışının kendiliğinden gelişmesi nedeniyle program esnasında polis teşkilatı açısından hoş olmayan, polis meslek disiplini ve kurum hassasiyetleri ile bağdaşmayan görüntüler ortaya çıktığının müşahede edildiğini vurguladı.

Genelgede şehit cenazesi kaldırıldığı gün polisin bir eğlence programına katılması da sert bir dille eleştirildi. Genelgede, “Ülkemizde meydana gelen, milletçe üzüntüye sevk eden olayların yaşandığı zamanlarda televizyonlarda yayınlanan eğlence programlarına personelimizin katılımının, milli hassasiyet ve polisimizin sahip olduğu kurum disiplinine uygun olmadığı, halkımızdan gelen yoğun tepki ve önerilerden anlaşılmaktadır.” denildi.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Harput, valilerden, çeşitli vesilelerle iştirak edilen televizyon kanalı ve program seçiminde azami özen gösterilmesini de istedi. Harput genelgeyi şöyle sürdürdü: “Emniyet teşkilatının kuruluş yıldönümleri, ulusal bayram ve önemli gün ile haftalarda, devlet kurumlarınca, özellikle de Kültür Bakanlığı’mızca düzenlenen kültür ve sanat etkinlikleri haricinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı eğitim ve öğretim kurumlarındaki öğrenciler ile il emniyet müdürlüklerimizdeki personelin televizyon kanallarından oluşan davetlere katılımı için doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü’nden izin alınacaktır.”

Vazife malulü ek ödeneğini istiyor

Vazife malulü polisler ile onların yakınları, polise verilen 100 YTL’lik ek ödeneğin kendilerine de verilmesini istiyor. 'Değişik Adlar Altında İlave Ödemesi Bulunmayan Memurlara ve Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılması' ile ilgili 5473 sayılı kanun geçtiğimiz nisan ayında yürürlüğe girdi. Ancak kanunun 9. maddesi, vazife malulü ile başka işlerde çalışan emekli polisleri hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye Polis Emeklileri Derneği Başkanı Ahmet Gezelge, “Bu polisler canlarını, geleceklerini tehlikeye attıkları için sakat kaldı, psikolojileri bozuldu. Genç yaşta iş göremez hale geldiler. Şimdi devlet neden 100 YTL’yi bu insanlara çok görüyor anlayabilmiş değiliz.” dedi. Gezelge, yapılan haksızlıktan dolayı kendilerini hemen her gün onlarca polisin aradığını anlatırken, söz konusu taslakta olmadığını, yasaya Meclis’te ‘oldubittiye getirilerek’ ilave edildiğini söyledi. Gezelge’nin verdiği bilgiye göre; Türkiye’de 2 bin civarında vazife malulü polis bulunuyor. Bu polislerin yaş ortalaması 35 iken çoğu terör, görev başında kaza, psikolojik rahatsızlık gibi sebeplerden dolayı erken yaşta emekli ediliyor. Bu polisler emekli olduktan sonra nitelikli işlerde çalışamıyor. Fiziki durumları elverdiği ölçüde asgari ücretle çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious