Polise "Uzaktan Dinleme ve İzleme Sistemi " projesi

Polise
  • Giriş : 24.12.2007 / 17:04:00

Polis suçluların konuşmalarını artık lazerle dinleyecek...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Telefon dinlemede istediği yetkilere sahip olan Türk polisi, suç faillerinin açık havada veya kapalı alanda yaptıkları konuşmaları, lazer ve radyo dalgalarının kullanımı ile temassız ve kablosuz olarak uzak mesafelerden dinleyip kaydedebilecek.

TÜBİTAK'LA ÇALIŞILIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü bu amaçla, TÜBİTAK ve bazı üniversitelerin elektronik bölümleriyle birlikte, lazer veya RF sinyalleri kullanılarak, uzaktaki titreşim ve yer değişim ölçüm prensibine dayalı ses algılanması ve tanımlanması projesi başlattı.

"Uzaktan Dinleme ve İzleme Sistemi Geliştirilmesi" adı verilen ve gizlilik içinde yürütülen proje üzerinde bir yıldır çalışılıyor.

Projede, lazer ışın demeti veya radyo dalgaları ile hareketli veya titreyen yüzeyin görünürde bir temas olmaksızın algılanması ve analizi için gerekli deneylere başlandı. Ses dalgalarının, hareketli yüzeye etkisi lazer ışınımı ve radyo dalgaları ile algılandı. Lazer ve radyo dalgalarının kullanımı ile ses dalgalarını algılayan ve taşınabilen sistem tamamlanmak üzere.

Proje kapsamında, lazer ve radyo dalgalarının kullanımı ile temassız ve kablosuz olarak uzak mesafelerden suçluların ve faaliyetlerinin takibi için gerekli olan ses algılama sistemi geliştiriliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bu projeyi güvenlik gerekçesinden dolayı yürütüyor.

Polis, suçlulara veya suç örgütlerine yaklaşmadan ve herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan iki kişi arasında yapılan konuşmaları uzaktan dinleyip kaydedebilecek. Polis, böylelikle, delillerin imha edilmesinin önüne geçilmesi ve delil toplayabilmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious