Polisi taşlayan çocukların ifadesi

Polisi taşlayan çocukların ifadesi.13208
  • Giriş : 04.03.2008 / 23:05:00
  • Güncelleme : 04.03.2008 / 22:47:50

Polis panzerlerine taş atarak saldıran çocuklardan 2'si tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta yaptığı ‘Güneş Harekatı'nı Diyarbakır'da protesto etmek için Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından yapılan basın açıklamasından sonra bir market ve polis panzerlerine taş atarak saldıran çocuklardan 2'si tutuklandı. Çocuklar savcı ve hakime, “Bize 4 YTL verip polisi taşlamamazı istediler, biz de taşladık ama çok pişmanız” dedi.

Diyarbakır'daki marketi ile polis panzerlerini taşlayanlardan 4'ü çocuk 17 zanlı geçen Cuma günü Adliye'ye sevk edildi. Burada nöbetçi savcı tarafından ifadeleri alınan 12 zanlı tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Bunlardan, 2'si çocuk 5 zanlı serbest bırakıldı. Mahkeme tarafından ifadeleri alınan 2'si çocuk 12 zanlı ise polise taş atmak, bölücü PKK örgütünü simgeleyen flama ve elebaşı Abdullah Öcalan'a ait posterleri taşımak, yasa dışı slogan atmak suçlarından tutuklandı.

İfadesi alınan ve tutuklanan 16 yaşındaki C.A., nöbetçi savcı ve mahkemeye verdiği ifadede polis ve marketi taşlaması için bazı kişilerin kendilerine 4 YTL para verdiğini belirterek şöyle dedi:

“Parkta oturduğumuz sırada kim olduklarını ve neden toplandıklarını bilmediğim kalabalık bir grubun geldiğini gördüm. Merak ederek onların arasına karıştım. Konukevi önüne geldiklerinde onlarla birlikteydim. Burada yapılan konuşmalardan sonra kalabalığın dağılmaya başladığı sırada yanımdaki arkadaşımla birlikte Bağlar beldesine doğru yürüyordum. Bu sırada yanımıza yaklaşan yüzü poşu ile kapalı bir kişi bize, ‘Sen Kürt değil misin? Ne biçim Kürtsünüz?’ diyerek polisleri gösterip taş atmamızı istedi. Ardından bana 4 YTL para verdi. Ben de kaldırım ve cadde kenarındaki elime geçirdiğim taşlarla polisi, polis panzerleri ve araçlarını, daha sonra marketi merkezini taşladım. Sonra bana verilen paranın 3 YTL’sini harcadım, 1 YTL ise halen üzerimdedir. Kısa süre sonra polisler beni yakaladı, çok pişmanım. Bana bundan sonra 100 bin YTL de verseler bir daha, böyle bir şey yapmam.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious