Polisi uyarmayan imama dava açıldı

Polisi uyarmayan imama dava açıldı.28351
  • Giriş : 25.04.2008 / 15:42:00

Katil zanlısı, cinayetten önce imama "Eşim zina yaptı, öldürmek caiz mi?" diye sormuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika'nın Gand Savcılığı, bir Türk imam hakkında, yaşamı tehlikede olan insanlara yardım etmediği ve polisi uyarmadığı gerekçesiyle dava açtı.

Belçika'nın Flaman bölgesindeki Gand ve Alost kentleri yakınlarında, 2004 yılının kasım ayında, Osman Çallı (35) adlı bir Türk 4 kişiyi öldürmüş, 2 kişiyi yaralamıştı.

Cinayet serisine Gand kentinde, kendi karısı ve hamile olan kız kardeşinin yaşadığı evi basarak başlayan Çallı, eşi Teslime Çallı (28) ile kız kardeşi Hacer Çallı'yı (19) ağızlarını bantlayarak ve sandalyelere bağlayarak kurşunlamış, daha sonra evi kundaklamıştı.

Çallı, daha sonra, Alost kenti yakınlarındaki Nieuwerkerken bölgesine giderek eski kadın arkadaşı Wendy Blendeman (37) ve bu kadının birlikte yaşadığı Henri Decooman'ın annesi olan Marie Louise De Rop'u (69) öldürmüştü. Henri Decoman (39) ile Erbey Biçer (30) adlı kişileri de ağır yaralayan Çallı, daha sonra polise teslim olmuş ve “namusunu temizlediğini” söylemişti.

SAVCILIKTAN TÜRK İMAMA SUÇLAMA

Gand Savcılığı Sözcüsü Nicole De Roeck tarafından yapılan açıklamaya göre Çallı, cinayetlerden önce Gand kentinde görevli imam Muhsin Paksoy'u telefonla arayarak karısının zina suçu işlediğini söyledi ve onu öldüreceğini bildirip bunun günah olup olmadığını sordu.

İmam Paksoy, ifadelerinde, Çallı’ya İslam'da böyle bir kural olmadığını, zinayı gözleriyle görse bile karısını öldüremeyeceğini anlattığını bildirdi. İmam Paksoy, telefondaki kişinin kimliğini açıklamayı reddettiğini, bu şahsın deli veya sarhoş olduğunu düşündüğünü, cinayetlerden sonra olayla bağlantı kurabildiğini ifade etti.

Soruşturma çerçevesinde Çallı'nın cinayetlerden önce telefon ettiği kişileri belirleyen Savcılık, imam Paksoy'un ifadesine başvurduktan sonra imamı, polise bilgi vermemek, ihbarda bulunmamak ve vatandaşlık görevini yapmamakla itham ediyor.

Yetkililer, Paksoy'un polisi uyarmış olması halinde, kendisini arayan şahısın kullandığı telefonunun belirlenebileceğini, cinayetlerin önlenme olasılığı bulunabileceğini savunuyorlar. Savcılık ve müdahil taraf, Teslime Çallı'nın da öldürülmeden önce imam Paksoy ile telefonla görüşebildiğini, kocasından işkence gördüğünü ve öldürüleceğini söylediğini bildiriyor, imamın tepkisizliğini “pasif suç ortaklığı” olarak nitelendiriyor.

Olayların yaşandığı dönemde Gand camisinde imam olarak görev yapan, daha sonra Türkiye'ye döndüğü bildirilen imam Muhsin Paksoy'un gıyabında yargılanmaya başladığı Gand Ceza Mahkemesinde Savcılık, imamın bir yıl hapis cezasına çarptırılması talebinde bulundu.

Gand Ceza Mahkemesi, imam Paksoy hakkında kararını gelecek ay açıklayacak. Osman Çallı'nın Gand Ağır Ceza Mahkemesinde, halk jürisi önünde yargılanmasınaysa sonbaharda başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious