'Polisimiz devletine itaat eder'

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan, 'Polisimiz devletin polisidir, amirlerinden emir alır' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Ordu Emniyet Müdürü Vekili Rıdvan Güler'in eski görevine alınmasının Emniyet Genel Müdürlüğünün bir tasarrufu olduğunu söyledi. Siyasi bir baskı olduğu iddiasını kabul etmeyen Çalışkan, "Polisimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin polisidir. Amirlerinden emir alır. Kanunlar çerçevesinde görev yaparlar." dedi.
İsmail Çalışkan, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşmasına bugün başlayacak olan Türkiye Turkcell Süper Ligi'ndeki bütün Futbol takımlarına başarılar dileyerek başladı. Futbol sezonun açılması nedeniyle alınacak tedbiri sıralayan Çalışkan, spor güvenliği hususunda üzerinde durdurdukları en önemli konulardan birisin sporda holiganizm olduğunu söyledi.

Çalışkan, son iki yılda holigan olduğu tespit edilen bin 253 kişiye çeşitli cezalar verildiğini belirterek, seyircilerin kanun hükümleri doğrultusunda spor alanlarına getiremeyecekleri maddeleri şöyle sıraladı: "Sis ve ses bombası veya maytap gibi patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, yakıcı maddeler ile taş, metal gibi fırlatılabilecek veya yaralayıcı nitelikte sert cisim veya tehlike arz edebilecek veya müsabaka düzenini bozabilecek diğer maddeler ile alkollü içecekler ve çevreyi kirletecek nitelikte konfeti ve benzeri cisimler bulundurulamayacak, çirkin ve kötü tezahürat yapılamayacaktır."

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Çalışkan, bir soru üzerine Genelkurmay Başkanı seçilen Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın seçilmesini engellemek için cep telefonlarına mesaj ve e-mailler gönderilmesine ilişkin kendilerine ulaşmış bir bilgi olmadığını belirterek, bu konuda emniyetin başlatmış olduğu bir soruşturmanın da bulunmadığını söyledi.

Ordu İl Emniyet Müdürü Vekili Rıdvan Güler'in görevden alınması ile ilgili soruları da cevaplayan Çalışkan, Ordu'da yapılan miting sonrası bir grubun karayolunu uzun süre trafiğe kapattığını hatırlatarak, "Bu konu nedeniyle bize bazı şikayetler geldi. Bunun üzerine hem emniyet müfettişi hem mülkiye müfettişi görevlendirilmiş konu incelenmektedir. Ayrıca Ordu İl Emniyet Müdürü Vekilimizde idari bir tasarruf olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün teklifi ve sayın bakanımızın oluruyla da eski görevi polis başmüfettişliğine iade edilmiştir. Konu ile ilgili olarak da soruşturma müfettişlerle yürütülmektedir" dedi.

Çalışkan, "Yolu kapatan kalabalığa mevcut polis gücü ile müdahale edilebir miydi?" diye bir soruya "Olay yerindeki müfettişler kendi bilgi ve tecrübelerine göre konuyu inceliyorlar. Ayrıca polis kanunlar çerçevesinde görev yapar. Kanun ne diyorsa görevini yapmak mecburiyetindedir. Konuyu müfettişler inceliyor. Bu inceleme sonucunda oradaki aksaklığın sebebi ortaya çıkacaktır" diye cevap verdi.


"POLİS, GÖREVİNİN KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE YAPAR"


Bir gazetecinin "Bu görevden alma diğer emniyet müdürlerini olumsuz etkilemez mi?" sorusuna ise Çalışkan, polis teşkilatının yaşanan gelişmelere göre değil kanunlara göre görev yaptığını vurgulayarak, "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüşleri Kanunu'nun polise verdiği yetki var. Zor kullanma yetkisi var. Kalabalığı dağıtma yetkisi mülki amirdedir. Bu çerçevede polis görevini yapar. Hiç kimseden etkilenmez çünkü polis, kanunlar çerçevesinde görevini yapmak zorundadır. Valinin yani emir verme yetkisinde olanların çerçevesinde görevini yerine getirir" dedi.

Ordu Emniyet Müdürünün siyasilerden emir aldığının belirtilmesi üzerine kendisinde böyle bir bilginin olmadığını ifade eden Çalışkan, "Polisimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin polisidir. Amirlerinden emir alır. Kanunlar çerçevesinde görev yaparlar" diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı polisin, askerleri gözaltına almasını engelleyen genelgenin iptali için Ordu'da bir başkomiserin dava açtığının hatırlatılması üzerine Çalışkan, kendisinin de konuyu gazeteden takip ettiğini belirterek, "Tabii ki dava açabilir. Ancak bu genelge TSK kanununa göre hazırlanmıştır. Eğer öyle bir dava açıldıysa yargı kendine göre değerlendirecektir" dedi.

Çalışkan, bir soru üzerine 4 ay sonra polis tarafından bulunan Şerefcan ile ilgili ortaya çıkan gelişmelerin artık adliyeye sevk edildiğini kendilerinin dışında olduğunu söyledi.

Yasin El Kadı'nın Türkiye'ye giriş yaptığına yönelik belgelerin incelenip incelenmediğine ilişkin bir soru üzerine Çalışkan, "Bize gelen belgeleri inceledik. Gerekli birimlere gönderdik. Sözkonusu şahsın en son 2001 Ağustos ayında giriş yaptığı bu tarihten sonra bir girişinin olmadığı anlaşıldı. Ancak bu konuda noter bazında bazı belgeler var. Onunla ilgili noterlerin bağlı olduğu kanun var ve bu çerçevede konuyu Adalet Bakanlığına intikal ettirdik. Adalet Bakanlığı da noterde tanzim edilen gerekli belgelerle araştırmayı yapmaktadır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious