Polisimizin kanı yerde kalmayacak!

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul genelinde yapılan 26 günlük Asayiş olayları ile arama ve önleme çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Celalettin Cerrah, "Polisimiz, bunu bir namus borcu bilmektedir" dedi. Cerrah, açıklamada, yakalanan silah sayısının fazla olmasını, Türk toplumunun silaha karşı olan merakından kaynaklandığını belirterek, "Ruhsatlı da olsa vatandaşımız silah taşımasın. Silahı bırakın güvenlik güçleri taşısın." diye konuştu.

Celalettin Cerrah, 24 Mayıs - 19 Haziran 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili olarak, geleneksel hale getirilen "çadır" açıklaması yaptı. Cerrah operasyonlarda, 4 bin 724 gıyabi tevkifli, 2 bin 23 yakalanan hükümlü olmak üzere toplam 9 bin 827 kişi hakkında işlem yapıldığını belirtti. Cerrah, bin 40'ı mala, 2 bin 300'ü de şahsa karşı olmak üzere toplam 3 bin 340 olayın aydınlatıldığı kaydetti.

Gözaltına alınan şahıslarla birlikte 584 adet silah, 10 adet av tüfeği, bin 626 adet kesici alet, çalınan 70 bin Euro değerinde BMW marka motosiket, çok sayıda çalıntı otomobil, bilgisayar, laptop, sahtecilikte kullanılan malzeme, sahte 1 YTL yapımında kullanılar malzemeler ele geçirildiği belirtildi.

İstanbul polisinin halkının güvenliği için her türlü suçla mücadele edeceğini belirten Cerrah, "İstanbul huzurlu ve güvenli bir şehir olmaya ve yaşanılacak bir şehir olmaya devam edecektir ve bunda da İstanbul polisi başarılı olacaktır. İstanbul polisi asayiş olaylarında olduğu gibi narkotik ve siyasi olaylarda çalışmaya devam edecektir." şeklinde konuştu.

"POLİSE SALDIRANLAR MUTLAKA YAKALANACAKTIR"

Celalettin Cerrah, Bahçelievler'de dün bir polis otomobilinin kurşunlanması olayı ile ilgili olarak da, "Dün üzücü bir olayımız vardı. Polisimizin kanı kesinlikle yerde kalmayacaktır. İstanbul polisi bunu bir namus borcu bilmektedir ve bunun da failleri yakalanıp adalete teslim edilecektir." diye konuştu.

Bir basın mensubunun, ele geçirilen malzemeler arasında silah sayısının oldukça dikkat çekici rakamlarda olduğunu belirtmesi üzerine Cerrah, "Hakim kararıyla yaptığımız aramalarda geçmişe göre silah adedinde düşüş var. Biliyorsunuz Türk insanı silah taşımaya oldukça meraklıdır. Hatta bu günkü bazı basın organlarında silah fuarında çok küçük yaşlarda çocukların anne ve babalarıyla birlikte gezdiklerini ve silahlarla nişan aldıklarını görüyoruz. Biz ruhsatsız silah taşıyanları yakalamaya devam edeceğiz ve adalete teslim edeceğiz. 'Yakalanan silahlar ile ilgili olarak sayı artıyor' dememiz mümkün değil. Biz vatandaşımıza 'ruhsatlı da ruhsatsız da olsa silah taşımayın' diyoruz. Silah, ruhsatlı da olsa ruhsatsız da olsa sadece güvenlik güçleri taşısın." şeklinde konuştu.

Celalettin Cerrah, konuşmasının ardından ele geçirilen malzemeler hakkında Emniyet Müdür Yardımcısı Tayfur Erdal Ceren'den bilgi aldı. Cerrah, içerisine bir tanker monte edilerek akaryakıt kaçakcılığında kullanılan bir minibüsün yanında, "İşte bu da yeni moda akaryakıt kaçakcılığı." dedi.

Öte yandan, basın açıklamasına katılan Etik Uluslararası Taşımacılık şirketinin sahibi ve eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'nun kardeşi Çetin Karakoyunlu, bir ay önce Çorlu'ya giderken mallarının sevkiyat sırasında çalındığını belirtererek, Türk polisine teşekkür etti. Açıklama sırasında Karakoyunlu'dan bilgi alan Emniyet Müdürü Cerrah, "Hiç merak etmeyin İstanbul polisi olarak her türlü yardımınıza geliriz ve bunların faillerini de yakalayıp adliyeye teslim ederiz, görevimiz budur. İstanbul'da huzuru temin edeceğiz. Çetelere, hırsızlara, hainlere İstanbul'u dar edeceğiz, hiç merak etmeyin. Biz sizlere güveniyoruz" dedi.

Karakoyunlu, "Gerekli yerlere müracaatımı yaptım. Türk polisi her zaman her yerde olduğu gibi benim işimde de canla başla gördüğünüz gibi malın teslimini sağladı. Kendilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious