Polisin cebi öğretmenden dolgun

Polisin cebi öğretmenden dolgun.8938
  • Giriş : 29.08.2007 / 13:38:00

Polise yapılan oransal artış öğretmenlere yapılan maaş artışlarını geride bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KESK tarafından yapılan araştırmada, toplu görüşmelerin başladığı 2002 yılından bu yana kapsam içerisindeki kamu görevlilerinin aldığı maaş zamlarının, kapsam dışındakilerin aldıklarının daha gerisinde kaldığı belirtildi.
KESK Araştırma Merkezi tarafından, Maliye Bakanlığı verileri üzerinden yapıldığı bildirilen araştırmada, hükümetlerin tek taraflı belirlemeleri nedeniyle toplu görüşme sisteminin kamu görevlilerinin aleyhine işlediği savunuldu.

Araştırmada, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu gereği ilki 2002 yılında gerçekleştirilen, grev ve toplu sözleşme hakkını içermediği, bağlayıcılığı olmadığı ve son sözü Bakanlar Kurulu'na bıraktığı için eleştirilen toplu görüşmelerde yapılan maaş artışlarının, kapsam dışı personele yapılan artışların gerisinde kaldığı ifade edildi.

Bu dönem içerisinde en yüksek maaş artışlarının, kapsam dışı olan kaymakam ve valilere yapıldığına dikkat çekilen araştırmada, öğretmenden daha yüksek maaş alan ve yine kapsam dışı tutulan polislere yapılan oransal artışın da öğretmenlere yapılan oransal artışın üzerinde gerçekleştiği kaydedildi.

2003 Ocak ve 2007 Temmuz ayı arasındaki maaş artışlarının dikkate alındığı araştırmaya göre, ücretlerinde en yüksek artış sağlananlar yüzde 138,59 ile toplu görüşmelerde kapsam dışı bulunan kaymakamlar oldu. Avukatlara yapılan yüzde 111,19'luk artıştan sonra en yüksek artış yapılan üçüncü grup yine kapsam dışı olan valilerden oluştu. Valilere yapılan ücret artışı yüzde 85,24 düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde bir memurun maaşında yaşanan maaş artışı ise yüzde 79.90'da kaldı.

Araştırmada, 5 yıllık dönem boyunca toplu görüşme kapsamı içerisindeki kamu görevlilerinin aldığı maaş zamlarının, kapsam dışındakilerin aldıklarının gerisinde kaldığı belirtildi.

“Yüksek maaş alan memur ile düşük maaş alan memurlar arasındaki farkı kapatacağız” söylemlerine ve seyyanen yapılan zamlara rağmen toplu görüşmelerdeki kapsam dışı personelle, toplu görüşme dahilindeki kamu görevlileri arasındaki farkın büyüdüğüne işaret edilen araştırmada, “Toplu görüşmelerin kapsamı içinde yer alan işe yeni başlamış bir öğretmen, kapsam dışı olan ve işe yeni başlamış polisten daha az maaş almasına rağmen daha az maaş zammı almıştır. Polisle öğretmen arasındaki maaş farkı 180 YTL'den 370 YTL'ye çıkmıştır. Ek ödemelerde katsayılar üzerinden yapılan bu düzenlemelerle sendikalı çalışan mağdur edilmiştir” denildi.

“TEK ÇÖZÜM TOPLU SÖZLEŞME”

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, konuyla ilgili değerlendirmesinde, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun bütün olarak evrensel sendikal değerlerle bağdaşmadığını savundu.

Grevli, toplu sözleşmeli ve çalışanların ortak örgütlenmesini esas alan bir sendikal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade eden Tombul, şunları kaydetti:

“Gelinen süreçte herkes bir kere daha gördü ki toplu görüşme sistemi iflas etmiştir. Kamu emekçilerinin toplu görüşmelerden kazanımla çıkması mümkün değildir. Bu nedenle toplu görüşme sistemi yerine, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerce hakkımız olan toplu sözleşme ve grev hakkımız tanınmalıdır. Hükümet, kamu emekçileri hakkında tek taraflı ve eşitsiz kararlar vermeyi bırakarak, bizlerle toplu sözleşme masasına oturmalıdır. Kamu emekçilerinin sorunlarının tek çözümü toplu sözleşme düzeninden geçmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious