Polisin yaptığı operasyonlarda 38 kişi yakalandı

Polisin yaptığı operasyonlarda 38 kişi yakalandı.23255
  • Giriş : 28.04.2008 / 17:08:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 17:18:22

İstanbul’da kuyumcu soyguncularına ve iş makinesi hırsızlarına yönelik operasyonlarda 38 kişi göz altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul’da maskeli kuyumcu soyguncularına ve iş makinesi hırsızlarına yönelik olarak yapılan operasyonlarda 38 kişi göz altına alındı. Maskeli olarak kuyumcu soygunlarını gerçekleştiren zanlıların çaldıkları takıları elde tutmadan düşük fiyatta piyasaya sürdükleri belirlendi. Bursa’da öldürülen Lokman Çiftçi’nin çete üyesi Selçuk T. Tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

İstanbul’da maskeli olarak kuyumcu dükkanlarını soyan 19 kişilik şebekeye yönelik olarak gerçekleştirilen Kuralsızlar Operasyonunda 19 kişi göz altına alındı. Yapılan bir diğer operasyonda ise Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron firma olduklarını söyleyen ve araç filosu hazırladıklarını söyleyen 19 kişilik bir şebeke daha yakalandı. Asayiş Şube Müdürlüğü’nde İstanbul İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah tarafından yapılan açıklamada ayrıca, 27 Mart-28 Nisan tarihleri arasında bin 772 şahsa karşı işlenen suç, 958 adette mala karşı işlenen suç olmak üzere 2 bin 730 olayın aydınlığa kavuşturulduğu açıklandı.Cerrah ayrıca, mahkemece aranan 3 bin 736 kişinin de yakalandığını belirtti.

Kuyumcu soygunlarını gerçekleştiren çetenin altınlarını Sabriye ve Sevda T adlı ana kızın piyasaya sürdüğü ortaya çıktığı öğrenildi

MASKELİ SOYGUNCULAR YAKALANDI

Kartal, Maltepe ve Bağcılar’da meydana gelen kuyumcu soygunlarını gerçekleştiren Yavuz K. Liderliğindeki şebekeye yönelik olarak gerçekleştirilen Kuralsızlar Operasyonu kapsamında göz altına alınan 3’ü çocuk 19 kişi adliyeye sevk edildi. İstanbul, Bursa ve Samsun’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 2 adet tabanca, 4 adet kurusıkı tabanca, 15 adet fişek, 2 bıçak, 2 altın saat, altın bilezik ile şebekenin kuyumcu soygunlarında kullandığı malzemeler ele geçirildi.

ANA-KIZ PİYASAYA SÜRMÜŞLER

Kuyumcu soygununu gerçekleştiren şebekenin çaldığı altınları Sabriye T. İle kızı Sevda T.’nin piyasaya sürdüğü ileri sürüldü. Bursa’da kuyumcu soymak için çaldıkları aracın sahibinin komşusu Lokman Çiftçi’yi vuran Selçuk T.’nin Sabriye T.’nin oğlu olduğu ve cinayette kullanılan silahın Sabriye T. Tarafından saklandığı da ileri sürüldü. 22 Nisan’da Bursa’ya kuyumcu dükkanı soymaya giden şebeke üyelerinden Selçuk T. Araç çalmak üzereyken Lokman Çiftçi’nin müdahalesiyle karşılaşmış ve komşusunun aracının çalınmasına izin vermemek için olaya müdahale eden Çiftçi, Selçuk T. Tarafından silahla vurularak öldürülmüştü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin adını kullanarak dolandırıcılıkla elde ettikleri iş makinalarını Hollanda üzerinden İngiltere ve Birleşik Arap Emirliklerine göndermek isteyen bir şebeke yakalandı.

23 NİSAN’DA TATİL DEYİP İŞ MAKİNELERİNİ ÇALDILAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde taşeron firmayız diyerek kandırdıkları 12 kişinin iş makinelerini sahte belgelerle Hollanda üzerinden İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne göndermeye çalışan 19 kişi suçüstü yakalandı. Zanlıların daha önce 34 iş makinesini çalarak Birleşik Arap Emirliklerine gönderdikleri belirlendi. İş makinesi sahiplerine araç parkını hazırlıyoruz diyen şebeke iş makinesi sahiplerine 23 Nisan’da tatil, öbür gün gelince tam teşekküllü olarak çalışmaya başlıyoruz dediler. 24 Nisan’da işe giden iş makinesi sahipleri araçlarının çalındığını anlayınca emniyete başvurdu. Yapılan araştırma sonucunda çalınan 12 iş makinesinden 9’u Çatalca’da 3’ü ise Selimpaşa’da yakalandı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious