Polisin yetkileri artırılıyor

  • Giriş : 27.05.2007 / 14:23:00

Adalet Komisyonu, polisin suçla mücadelesini kolaylaştırmak için verilen kanun teklifini görüşmek üzere toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AKP Sivas Milletvekili Selami Uzun ve arkadaşlarınca imzalanan Polis Vazife ve Selahiyet Kanununda değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerine başlandı.

Teklife göre, polis; kişileri ve araçları, bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek, suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek, hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş kişileri tespit etmek, kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya malvarlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek amacıyla durdurabilecek.

Polis; her çeşit silah ruhsatı, sürücü belgesi, pasaport için başvuruda bulunan, genel veya özel kolluk görevlisi ya da özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilen, Türk vatandaşlığına başvuran, sığınma talebinde bulunan, gerekli görülmesi halinde ülkeye giriş yapan yabancılarla gözaltına alınan kişilerin parmak izini alacak. Parmak izinin hangi sebeple alındığı sisteme kaydedilmeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious