Polisler cop kullanmıyor

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Polis eylemlerde cop yerine biber gazını tercih ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hatalık basın toplantısında konuşan Çalışkan, 3 hafta önce İzmir'de çıkan olaylarda biber gazı kullanıldığı, daha sonra engelli vatandaşların da bulunduğu bir ortamda da biber gazı kullanıldığının hatırlatılması üzerine, "Biz bu tip olaylarda cop yerine biber gazı kullanılması taraftarıyız. Gazlar gelişi güzel kullanılmamaktadır. Bünyemizde oluşturulmuş gaz timleri tarafından, kontrollu olarak kullanılmaktadır" dedi.

Toplantının bitiminde gazetecilerin sorularını cevaplayan Çalışkan, İstanbul'da bir çevik kuvvet görevlisinin fazla mesai alamadığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmasının sorulması üzerine şu cevabı verdi: "İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğüne böyle bir yazı ulaştı. Fazla çalışmanın karşılığı kanunlarda belirtilmiştir. İlgili arkadaşımızın çalıştığı birimde fazla mesai karşılığı aylık 162 YTL'dir. Bu bilgiler İstanbul Valiliği'ne de aktarılmıştır."

Çalışkan ayrıca, "Özel güvenlikçiler ile emniyet arasında sorun var mı?" şeklindeki soruya ise, "Özel güvenlikçiler, bir durum olduğunda olaya müdahale etme ve şahsı polis gelene kadar alı koyma yetkisine sahiptir. Bu konu kanunlarda da tespit edilmiştir. Bundan bir rahatsızlığımız yoktur " cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious