Polisler düdüklerini öttürecek

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü yayınladığı genelgeyle, polislerin asayiş ve önleyici hizmet görevi yaparken düdük kullanmalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İl emniyet müdürlüklerine gönderilen genelgede, ''Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği'' ve ''Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği'' hükümlerine göre teşkilatta görevli tüm personele giyecek yardımı yapıldığı belirtildi.

Genelgede, bahse konu yönetmeliklerde Emniyet Hizmetleri Sınıfı ve Çarşı Mahalle Bekçisi personeline düdük verilmesi yönünde hüküm bulunmadığı hatırlatıldı.

Düdüğün, personelin diğer aksesuarları arasında değerlendirildiği ifade edilen genelgede, ''Bahse konu malzeme bütçe imkanları ile temin edilmediğinden Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı imkanları ile 2002 yılında 180 bin adet alınmış ve 164 bin 620 adedi tüm teşkilat mensuplarına görevleri esnasında kullanılmak üzere dağıtılmıştır. Ancak düdüklerin yapılan denetimlerde personelce kullanılmadığı anlaşılmıştır'' denildi.

Polis Merasim ve Topluluklardaki Rolünü ve Polis Karakolları Teşkilatlanmasına Dair Talimatnamesinin 164. maddesine atıf yapılan genelgede, şunlar kaydedildi:

''Yardım istemek mecburiyetinde kaldıkları veya süratle diğer zabıta kuvvetlerinin veya itfaiye, tahlisiye, sıhhi imdat gibi yardımcı ekiplerin müdahalesini icap eden hal ve hadiselerde en seri vasıtalarla bağlı bulundukları karakolları ve mümkün olduğu takdirde karakollarla birlikte yardımda bulunacak teşekkülleri haberdar ederler. İhsar, telefon, düdük ve diğer emin vasıtalarla yapılacağı gibi muztar kalındığı takdirde havaya silah atmak sureti ile de yapılabilir. Devriyenin ihbar ve istimdadına mıntıka kaydı olmaksızın diğer karakol memurlarıyla civar devriye memurlarının yetişmeleri şarttır.''

Düdüğün nasıl kullanılması gerektiğinin de anlatıldığı genelgede, ''Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Taslağı''nda düdüğün teçhizat takımının unsuru olduğu kaydedildi.

Genelgede, polislerin asayiş ve önleyici hizmet görevi ifa ederken düdük kullanması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious