Polisler kendilerini savundu!

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Rüşvet aldıkları öne sürülen, Bölge Trafik Şube Müdürlüğünde görevli emniyet amiri, 9 polis memuru ile rüşvet verdikleri iddia edilen 4 kişinin yargılanması sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Emniyet Amiri M.E, polis memurları Ş.D. ve O.B'nin tutuklu, 11 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi.

Emniyet amiri M.E, ifadesinde, geçen yıl Ağustos ayında Şehit Güryay Çelik Otoyol Büro Amirliği görevine getirildiğini, görevi süresince kimseden rüşvet almadığını ancak büronun ihtiyaçları için yardım talebinde bulunduğunu söyledi.

M.E, 14 yaşından bu yana resmi üniforma taşıdığını, 12 yıllık meslek yaşamında olumsuz hiçbir sicil kaydı bulunmadığını belirterek, şöyle konuştu:

''Göreve başladığımda büro tam anlamıyla mezbelelikti. Ekip otolarının park edecek yeri bile yoktu. Fotokopi makinesi arızalıydı. Bilgisayarların yavaş çalışması, toner, fotokopi kağıdı gibi ihtiyaçların yerine getirilememesi nedeniyle hizmet durma noktasına gelmişti. Daha önce emniyet müdürlüğüne yazı yazılmış ancak bir cevap alınamamış. O nedenle yardım talebinde bulundum.'' Yardım talebinde bulunmanın pişmanlığını yaşadığını ifade eden E.M, art niyeti olmadığını, ihtiyaçların farklı olması sebebiyle bağışı malzeme değil para olarak aldıklarını söyledi.

E.M, bağışla büro ihtiyaçlarının karşılandığını, fotokopi, faks makinesi ve toner aldırdığını belirtti.

Taleplerin karşılanması karşılığında hiç kimseye tolerans göstermediğini söyleyen E.M, kesilmemesi gereken kişilere ceza kesilmediğini kaydetti.

Avukatların tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, davayı erteledi.

Nakliye firması yetkilisi A.K'nin Cumhuriyet Savcılığına, 31 Ekim 2006 tarihinde yaptığı başvuru üzerine başlatılan operasyonda bir emniyet amiri, 9 polis memuru ve 4 nakliyat firması yetkilisi gözaltına alınmıştı.

İddianamede, rüşvet aldığı ve irtikap suçu işlediği iddia edilen emniyet amiri M.E. ve polis memuru Ş.D. için 22'şer, rüşvet aldıkları ve suça iştirak ettikleri iddia edilen polis memurları O.B, M.N.K, C.M, A.T, N.K, M.Ş, H.Ç. ve L.B. için 12'şer, rüşvet verdiği öne sürülen firma görevlileri Y.D, T.D, U.M. ve M.G. için 12'şer yıl hapis cezası istenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious