Polislere altın değerinde tavsiyeler

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Bursa Emniyet Müdürlüğü Rehberlik ve Danışma Büro Amirliği tarafından Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Yaşama uyum evreleri' panelinde konuşan psikologlar polislere altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çalışan polisler panele büyük ilgi gösterdi. Uzman Psikolog Aygül, toplumda yaşayan insanların, yaşamın gerçekten zor olduğunu kabul edip, sürekli uyum sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Aygül, şöyle konuştu: ''Yaşamın her evresinde uyum sağlanması gereken durumlar, çözülmesi gereken sorunlar ve katlanılması gereken acılar vardır. İnsanlar, davranışlarında farklılıklar gösterebilir. Toplumda çok sayıda ruh sağlığı bozuk insanlar var. Tüm psikolojik bozuklukların altında yatan ortak mekanizma, hastanın ruhsal durumu ve davranışlarını etkileyen çarpıtılmış ya da işlevsel olmayan düşüncelerdir. Her bireyin içinde bir yetişkin, bir ebeveyn, bir çocuk vardır. Kişilik gelişiminde ilk yıllar çok önemlidir. 0- 1 yaş oral, 1- 3 yaş anal, 3- 6 fallik, 6 -12 gizillik, 12 -21 ergenlik dönemidir. Her dönemde çözülmesi gereken problemler vardır. En önemlisi 0 -1 yaş dönemidir. Çocuk her dönem büyüdükçe ailenin beklentileri daha da artar. Ancak alt dönemlerde halledilmeyen sorunlar ileri ki yıllarda devam eder. Çocuklar küçükken ne kadar çok insan görürse, gelecekte insan ilişkilerinde o kadar kolay diyalog kurarlar.''

Panelde söz alan Türk Psikologlar Derneği Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Yılmaz Gürkan ise, polislerin sorularını cevaplandırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious