Polisleri hacker yerine koyan yasa

Polisleri hacker yerine koyan yasa.19065
  • Giriş : 06.01.2009 / 08:38:00

İngiltere'de polise verilen yeni yetkiler tıpkı bir hacker gibi özel iletişim ve data transferini takip etmesine olanak verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Polisin PC'lere girmek için şüphelenmesi yeterli.İngiltere'de son zamanlarda bilişim ve internet konularında özel bir hassasiyeti var. İngiltere Kültür Bakanı'nın web sitelerini derecelendirme planını size daha önce duyurmuştuk.
Fakat İngiltere'deki çalışmalar bununla sınırlı değil. Yasa tasarısı olarak sessiz sedasız hazırlanan yeni plan bu kez internet sitelerini değil, tüm internet kullanıcıları ve polis kuvvetlerini yakından ilgilendiriyor. Eğer tasarı onaylanırsa artık İngiltere'deki polis ve MI5 gizli servis memurları istedikleri bilgisayara erişebilecek ve kullanıcının bilgisayarındaki tüm verileri incelemeye alabilecekler. Üstelik bu işlem bürokrasiye de takılmadan, sadece üst düzey bir memurun onayıyla şüphe üzerine gerçekleşebilecek.

İngiltere'de kişilik hakları savunucularını ayağa kaldıran tasarının kaynağı, AB'nin Brüksel'de imzalanan bir kararına dayanıyor. Kullanıcıların tüm e-postalarının, internette sörf alışkanlıklarının ve anında mesajlaşma yazılımlarının takip edilebilmesine olanak veren uygulamanın hayata geçmesi için onay vermesi gereken üst düzey memurun, kullanıcının 3 yıl veya üzeri hapis cezası uygulanabilecek bir suça dahil oluğundan "şüphelenmesi" yeterli olacak. Bu sayede pek çok ciddi suçun çok erken önlenebilecek olacağını savunan yetkililere karşı bunun kişilik haklarına son derece zarar vereceğini söyleyen kesimler tepki veriyorlar. İnsan hakları örgütleri bunun herhangi bir kişinin evinin kapısını kırıp, içeri girmekten hiçbir farkı olmadığı iddia ediyorlar.

CHIP

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*