Polislerin kafası karıştı!

Polislerin kafası karıştı!.22091
  • Giriş : 18.10.2007 / 03:11:00
  • Güncelleme : 18.10.2007 / 00:55:40

Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) ve en son Polis Vazife Salahiyetleri Kanunu’nda (PVSK) yapılan değişikler polisin kafasını karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emniyet mensuplarının yetkilerinin nerede başlayıp nerede son bulduğunu net olarak bilmemesi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Genel Müdür Oğuz Kağan Köksal’ın talimatı ile 200 bin kişilik polis teşkilatı topyekün ‘yetki’ eğitimine alınması planlandı. Köksal, yıl sonuna kadar 96 bin polisin bu eğitimlerden geçirileceğini açıkladı. 2008 yılında ise yetki eğitiminden geçirilmemiş polis kalmayacak. Emniyet böylelikle, yetki aşımı ya da yetki kullanılmaması nedeniyle açılabilecek hukuki durumların da önüne geçmeyi planlıyor.

HUKUKÇULAR DERS VERECEK

Polİse PVSK eğitimlerini alanında uzman hukukçuların yanı sıra uzman polisler de verecek. Kısa süreli eğitimlerin ardından polislere doküman desteğinde de bulunulacak. PVSK’da yapılan son değişiklikle polisin yetkileri CMK’daki sınırlamaların ardından önemli oranda arttırılmıştı. PVSK değişikliği ile polisin durdurma ve kimlik sorması, herhangi bir suç işlenmeden önce konut, işyeri ve okullar da dahil olmak üzere halka kapalı ve açık alanlarda önleme araması yapması CMK’ya göre kolaylaştırıldı.

ENDİŞE YARATTI

PVSK’ya eklenen durdurma ve kimlik sorma bölümü ile de polis suçla mücadelede önemli bir yetkiye kavuştu. Ancak hukukçular bu bölümün keyfi uygulamaya açık olduğu endişesini taşıyor. Polisin silah, cop ve zor kullanma yetkisi de genişletildi. Polis, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, zor ve silah kullanmaya yetkili kılınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious