Polisli haraç çetesine 'kıskaç'

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Çatalca'da 2003 yılında haraç almak için kaçırmaya çalıştığı kişi tarafından yaralanan polis memuru Öner A.'nın kurduğu öne sürülen 5'i polis 8 kişilik çete "Kıskaç" operasyonu ile çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

edinilen bilgiye göre gümrük komisyoncusu Metin Bardi, Büyükçekmece'de kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılarak 15 bin YTL'si silah zoruyla alındı. Bardi, Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne talimat vererek olayın araştırılmasını istedi. Polis talimatın ardından "Kıskaç" adı verilen çalışma başlattı. Çete ile ilgili teknik ve fiziki takip başlatan ekipler liderliğini Uşak İl Emniyet Müdürlüğü'nde polis memuru olarak görev yapan Öner A.'nın yaptığı öne sürülen çeteye ulaştı.

A. ve çetesine yönelik kamera takibi sürdüğü sırada Büyükçekmece'deki bir tekstil şirketinden bir kişinin kaçırıldığı tespit edildi. A. ve adamlarını takip eden ekip, hemen durumu üstlerine bildirdi. Takipteki ekibe destek kuvvet gönderildi. Yaklaşık bir saat süren takibin ardından çete tekstilci Şur'u Büyükçekmece İş Bankası önüne getirdiği sırada operasyon başlatıldı. Operasyon karşısında şaşkınlık geçiren çeteci polisler, "Durun biz de polisiz, ne yapıyorsunuz" demelerine kalmadan etkisiz hale getirildi. Çete lideri Öner A., Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis Murat Ö., Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Enis Ü., Fatih Araştırma Büro Amirliği'nde görevli Erdem E., Igdır Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Ali Rıza D. gözaltına alındı. Tekstilci Ali Şur kurtarıldı. Çeteyle bağlantılı oldukları belirlenen Uğur Ö., Adem B., Hüseyin İ.'de operasyonun devamında yakalandı. Şur, ifadesinde,"Beni polis olduklarını söyleyerek silah zoruyla kaçırdılar. Otomobilin içinde dövdüler. 10 bin YTL istediler. Şirketten bankaya havale yaptırdım. Onu çekmeye İş Bankası'na götürüyorlardı" dedi.

5'i polis 8 kişi emniyette sorguya alındı. Kaçırma olayında kullanılan 2 otomobile el konuldu. Polis Şur'un kaçırılması sırasında resmi plakalı bir ekip otosunun da kaçırma sırasında olay yerinde bulunması nedeniyle şüphe çektiğini, bu nedenle de bu ekip otosunun içindeki 2 polisin ifadesine başvurulacağı bildirildi.

İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı'nın 2003 yılında kaçak mazotçulara yönelik gerçekleştirdiği "Damga" operasyonu düzenledi. Aynı şebeke içinde yer aldığı belirlenen Öner A., Eminönü İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olduğu sırada kaçırmaya çalıştığı Seyfettin Karataş'ın kurşunlarına hedef oldu. Tedavisinin ardından jandarma tarafından gözaltına alınan A. bir süre cezaevinde yattı. Akaryakıt şebekesinin bir parçası olduğu belirlenen A. meslekten ihraç edildi. A. görevine iade edilmesi için Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Bu yılın başında tekrar göreve dönen A., Uşak'ta görevlendirildi. A.'nın faaliyetlerini sürdürmesi için sık sık İstanbul'a geldiği tespit edildi.

Gözaltına alınan 5'i polis 8 kişi, emniyetteki işlemlerinin tamamlanamsının ardından Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious