Poliste AB standardı

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

Kişiler hakkında artık sadece mahkeme kararıyla arama emri çıkarılabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanlığı, çeşitli suçlamalarla kişilerin aranması uygulamasına Avrupa Birliği standardı getirdi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu imzasıyla yayınlanan genelgeyle, “Aranan Şahıslara Tahdit-Aranan Şahıslar Projesine Kayıt ve Takibine İlişkin Esaslar” başlığı altında hazırlanan projenin yürürlüğe girdiği duyuruldu. 11 maddeden oluşan genelgede, arama ve yakalama işlemleri basitleştirildi.

Genelge, insanların artık aranmadığını kanıtlamak için kapı kapı dolaşmalarının önüne geçiyor. Genelgenin bu maddesine göre, bir yargı kararına istinaden hakkında yakalama kararı bulunan kişiyi ilk yakalayan il arama listesinden düşümünü yapacak ve arayan ile de bildirimde bulunacak. Dolayısıyla aynı kişi hakkında ikinci bir yakalama işlemi yapılmayacak.

Bir reform niteliği taşıyan genelgeye göre, bireysel ya da diğer şikayetler sonucunda insanların polis tarafından aranması uygulamasına da son verildi. Kişiler ancak mahkeme kararıyla aranacak ve yakalanacak.

DAVANIN GÖRÜLDÜĞÜ İLDE ARANACAK

İster tanık ister basit suçlu ya da sanık olsun haklarında “mahkemede bulundurma” kararı olan ve bu kararla aranan kişilerin tüm yurtta ve sınır kapılarında aranması işlemi de sona erdiriliyor. Böylelikle haklarında ‘ihzar’ çıkartan kişileri ikamet ettiği ve davanın görüldüğü ilin polisi arayacak.

Yine genelgeye göre, kişi bizzat başvurduğunda aranıp aranmadığına dair bilgi verilecek. Ayrıca adli para ödeme cezasıyla aranana kişiler de sadece yakalama emriyle aranacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious