Polisten askere koruma eğitimi

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Karahanoğlu'- nun koruma ekibine, VIP kursu verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sırada HKK Org. Cömert'in korumaları var

Polis ve asker arasında son zamanlarda yaşanan gerginliklere "kurs" molası verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nun koruma ekibine, önemli kişileri koruma (VIP) kursu verdi. Emniyet, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert'in koruyan rütbeli personele de aynı kursu verecek. Şemdinli iddianamesi, Sauna ve Atabeyler Operasyonu ile polisle asker arasında yaşanan gerginlik, son olarak Hrant Dink suikastı ile su yüzüne çıkmıştı.

Dink suikastının ardından katil zanlısı O.S'nin Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü çay ocağında çekilen görüntülerinin Jandarma Karakolu'nda çekildiği yönündeki iddialara Jandarma Genel Komutanlığı sert tepki göstermişti. Polis ile asker arasında yaşanan bu gerginlik sırasında sürpriz bir gelişme oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Oramiral Yener Karahanoğlu'nun koruma ekibinde görevli astsubaylara VIP kursu verilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu.

Başvuru tam da O. S'nin Samsun'da çekilen skandal görüntüleri üzerine Jandarma Genel Komutanlığı'nın açıklamasının yapıldığı dönemde gerçekleşti. Polis ve asker arasında soğuk rüzgarların estiği dönemde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan gelen talep emniyet tarafından büyük memnuniyetle karşılandı. Kurs aradaki buzların eritilmesi için bir "fırsat" olarak nitelendirildi. Koruma Daire Başkanlığı, VIP kurs programına Oramiral Karahanoğlu'nun korumalığını yapan astsubayları da dahil etti. Üç astsubay, 22 polisle birlikte bir hafta boyunca yoğunlaştırılmış VIP kursu eğitimine tabi tutuldu.

Uygulamalı kursta, terörist saldırılara karşı izlenecek strateji, suikasttan kurtulma yöntemleri, atış, yaya ve araçlı koruma düzenleri teknikleri ve ileri sürüş teknikleri üzerinde duruldu. Emniyet Özel Harekât Dairesi'nin Gölbaşı'ndaki tesislerinde verilen kursu Oramiral Karahanoğlu'nun korumaları büyük başarı ile tamamladı. 25 kursiyer VIP sertifikası aldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Karahanoğlu'nun korumalarına verilen eğitimin ardından, Hava Kuvvetleri Komutanlığı da koruma timine VIP kursu verilmesi için girişimde bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı'nın önümüzdeki günlerde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert'in de korumalığını yapan rütbeli personele aynı kursu vereceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious