'Polisten çok şey bekleniyor'

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Rotary Kulübü Antalya Şubesi tarafından Sheraton Otel'de düzenlenen toplantıya katılan Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan, "Her bir polis, sizler kadar rotaryendir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan, Antalya'nın bir dünya kenti olduğunu, bundan dolayı da dünyanın her tarafında olan güzelliklerin burada olmasını istediklerini, sürekli olan değişimden dolayı bu güzellikleri burada oluşturmanın mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye'de ilk defa Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan Toplum Destekli Polis Projesi çerçevesinde halkın desteğini almak gerektiğini belirten Arslan, bunu sağlamak için iyi vatandaş ve polislerin iyi insan olmaları gerektiğini, bunun için de eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Yaptığı konuşma sırasında AB'ye giriş sürecinde polisin yetkilerinin azaldığını ifade eden Arslan, yetkilerine azalmasına rağmen polisin her zamanki gibi özverili bir şekilde çalışmaya devam ettiğini ve bundan sonrada sürdüreceğini söyledi. AB'ye giriş sürecinde polisin rastgele birilerinin evine girmesi, birilerini gözaltına alması gibi olayların mümkün olmadığını anlatan Arslan, "Biz o nedenle bugünlerde bu bakımdan etkin değiliz. Bir takım altyapı eksikliklerinin düzelmesi lazım. Geçmişte türküler vardı, Devriyeler bastı bizi diye ama şimdi biz kimseyi basamıyoruz" dedi.

AB'ye uyum sürecinde çıkan kanunların polisiye hizmeti azalttığını ifade eden Arslan, bunun yanında vatandaş ve sivil toplum kuruluşlarına düşen görevlerin arttığını belirtti. AB'ye uyum sürecinde kanunlarda değişim olmasına rağmen vatandaşın kafasındaki polis düşüncesinin hiç değişmediğini söyleyen Arslan, "Daha önce görev yaptığım bir yerde vatandaşın birisi kırmızı ışıkta geçmiş. Orada bulunan poliste vatandaşı durdurarak beyefendi kırmışı ışıkta geçtiniz diye uyarmış. Vatandaşın verdiği cevap ise oldukça ilginç, efendim kırmızı ışığı gördüm ama sizi görmedim." diyerek yaşadığı olayı anlattı. Vatandaşın her şeyi polisten beklediğini ifade eden Arslan, çocuğu yaramazlık yapan vatandaşın bile polis arayarak "polis amcası çocuğum çok yaramazlık yapıyor. Ona bir kızarmısınız diyor veya eşinden izin alamayan vatandaş, ya kardeş benim telefonu bir arayıp karakoldan aradığınızı söyleseniz de ben dışarı çıksam diyor." şeklinde ilginç telefonlar bile aldıklarını söyledi.

Antalya'da 5 bin 500 emniyet personeli ile görev yaptıklarını aktaran Arslan, sürekli sirkilasyonun olduğu yerde, her zaman güzel şeylerin olmasını beklemenin yanlış olacağını vurguladı. Antalya polisinin sayısının az olmasına rağmen polisin niteliğini artırmaya çalıştıklarını anlatan Arslan, bunun için 'Size yardımcı olabilmemiz için bize yardımcı olun' şeklinde slogan geliştirdiklerini söyledi. Antalya'da çok sayıda vatandaşa trafik işlemi yapıldığını ancak pul yetersizliğinden dolayı, cezaların tebliğini yapamadıklarını belirten Arslan, vatandaşların gelen ceza tebliği karşısında şaşırmamalarını istedi. Yapılan konuşmalardan sonra Rotary Kulübü Antalya Şube Başkanı Salih Peker Arslan'ın yapmış olduğu konuşmadan dolayı çok memnun olduğunu belirterek, onur belgesi verdi. Feyzullah Arslan'da Peker'e, yazdığı kitaplardan birini hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious