Polisten terör örgütüne büyük darbe

  • Giriş : 26.05.2007 / 13:24:00

İstanbul emniyeti, şehirde sansasyonel eylem hazırlığında olan 10 kişiyi yakaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul emniyeti, şehirde sansasyonel eylem hazırlığında olan ve daha önce eylem gerçekleştiren bölücü örgüt üyelerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda 10 kişiyi yakaladı.

Bayrampaşa'da çevik kuvvet yakınındaki kafeye düzenlenen bombalı saldırının faillerinin de ele geçirildiği operasyonlarda, bir canlı bomba ve 63 yaşındaki bir örgüt kuryesi de yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, bölücü örgüte yönelik şehrin değişik ilçelerinde operasyonlar düzenledi. Alınan istihbari bilgiler ve çalışmalar neticesinde ilk operasyon Eyüp ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde gerçekleştirildi. Bölücü terör örgütünün yurt dışında bulunan kamplarında bombalama, suikast ve sabotaj eğitimi aldıktan sonra sansasyonel eylem amacıyla İstanbul'a gönderilen 2 örgüt mensubu ve bunlara yardım yataklık eden 2 kişi yakalandı. 20 Mayıs 2007 tarihinde düzenlenen operasyonda ele geçirilen ve örgüt mensuplarına yardım eden kişilerden birinin 63 yaşındaki bayan kurye Nure Sincar olduğu belirlendi. Sincar'ın 25 yıldır örgüt adına çalıştığını belirleyen emniyet güçleri, örgüt kuryelerinin son zamanlarda kendilerini kamufle etmek için büyük gayret gösterdiklerini ve bakımlı dolaştıklarını kaydetti. Yakalanan 4 kişi 23 Mayıs 2007 günü adliyeye sevkedilirken, şahıslardan 3'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Örgüt üyeleriyle birlikte patlayıcı madde düzeneği hazırlamakta kullanılan malzemeler, 2 adet sapan, 3 adet kar maskesi, 186 adet metal bilya, sahte nüfus cüzdanı ve pasaport ve örgütsel yayın ve dökümanlar ele geçirildi.

Bu arada, bölücü örgüte yönelik Ümraniye'de gerçekleştirilen bir diğer operasyonda ise 9 Şubat 2006 tarihinde Bayrampaşa'da bir internet kafeye düzenlenen bombalı saldırının failleri yakalandı. Çevik kuvvet yakınındaki internet kafeye düzenlenen bombalı saldırıa 1 vatandaş hayatını kaybetmiş, kafede bulunan 7 polis memuru ve 9 vatandaş yaralanmıştı. 24 Mayıs 2007 günü düzenlenen operasyonda yakalanan 1 örgüt mensubu ve ona yardım eden 2 kişinin bombalı saldırıyı gerçekleştirdikleri belirlendi. Aynı örgüt mensuplarının 10 Kasım 2005 tarihinde Fatih'te bir polis noktasına el bombası atılması eyleminede karıştıkları kaydedildi.

Yakalanan 3 kişinin yarın adliyeye sevkedileceği öğrenilirken, şahıslarla birlikte patlayıcı madde düzeneği hazırlanmasında kullanılan malzemeler, 2 adet tabanca, 1 adet susturucu 2 adet şarjör, 72 adet dolu fişek, örgütsel yayın ve dökümanlar ele geçirildi.

Öte yandan, Bayrampaşa'daki bombalı saldırının ardından kafede bir Türk bayrağının hiçbir hasar görmeden bulunduğu ve polisin olayın faillerini yakalamak için söz verdiği öğrenildi. Polis olayın failleri yakalandıktan sonra temizlenen Türk bayrağını emniyette sergilemeye karar verirken, teröristlerin yakalanmasıyla birlikte Türk bayrağıda İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü brifing salonuna asıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious