Politikacılardan seçime katılma çağrısı

Politikacılardan seçime katılma çağrısı.12106
  • Giriş : 03.02.2008 / 18:23:00

Almanya'nın Hamburg kentinde 24 şubatta yapılacak eyalet meclisi seçimleri öncesinde bazı Alman ve Türk kökenli politikacılar, vatandaşlarla bir araya gelerek, sandık başına gitmeleri çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Atatürk Kültür Merkezi (AAKM) tarafından düzenlenen toplantıya, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili adayı Aygül Özkan, CDU eyalet meclisi üyesi ve partinin uyum sorumlusu Bettina Machaczek, Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili adayı Bayram İnan, SPD parti teşkilatı basın sözcüsü Bülent Çiftlik ve Yeşil Alternatif Liste (GAL) adlı yerel partiden eyalet meclisi üyesi Nebahat Güçlü ve GAL Hamburg-Mitte ilçe parti teşkilatı üyesi Michael Osterburg katıldı.

AAKM Başkanı Selçuk Han, Hamburg'taki seçimlerin Türk toplumunu yakından ilgilendirdiğini belirterek, ''İçinde yaşadığımız ülkenin bir parçası olarak bizler, karşılaştığımız engeller, zorluklar, dışlanma ve daha nice zorluklara karşı birlik içinde kalıp, sorunlarımızın çözümünde görev alacak politikacıları parlamentoya taşımak zorundayız'' dedi.

SPD'den milletvekilliği ve belediye meclisi üyeliği için aday gösterilen İnan, kendisinin yaklaşık 40 yıldan bu yana Almanya'da yaşadığını ve bugüne kadar Alman hükümetinin uyum konusunda geç kaldığını gördüğünü söyledi.

İnan, ''40 yıl önce göçmenlere Almanca kursu verilmeliydi. Ekonomik kaynaklar aktarılmalıydı. Birçok şey yanlış yapıldı'' dedi.

Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch'un yabancılara yönelik politikasını da sert bir dille eleştiren İnan, politikacıların şiddet ve suç olaylarının nedenlerini araştırmak yerine, sonuçlara göre değerlendirme yaptıklarını belirtti.

SPD Milletvekili adayı Çiftlik de, Hamburg'taki CDU yönetiminin uyum konusunda bir çok kısıtlamaya gitmesini eleştirerek, SPD'nin iktidara gelmesi durumunda uyum politikasının ana konulardan birini oluşturacağını ve doğrudan eyalet yönetimine bağlı bir ''uyum masası'' kurulacağını söyledi.

CDU Milletvekili adayı Özkan ise CDU yönetimindeki Hamburg eyaletinde işsizliğin azaldığına dikkati çekerek, uyum konusunda kısıtlamaların olduğuna inanmadığını kaydetti.

Özkan, uyum projeleri yürütücülerini kontrol etmek gerektiğini de belirterek, şunları söyledi:

''Gerçekten bu finansman nereye akıyor? Tek bir konuda finans aktarmak yerine, örneğin eğitime ayrılan bütçeyi artırmak daha mantıklı elbette. Çünkü önemli olan gençlerin eğitimi ve onların kalifiyeli birer eleman olarak iş pazarına hazırlanmaları. Bunun için de CDU yönetimi Hamburg'ta yaklaşık bin yabancı gence iş ve meslek yeri için staj yeri ayarladı. Bu sayıyı daha da artırmak istiyoruz. Bu gençlerin çoğu yabancı. SPD, finansman kaynakları olmadan bunları nasıl gerçekleştirecek? Resmi dairelerde çalışan özellikle şehir idare yönetiminde çalışan göçmen kökenlilerin sayısını yüzde 20'lere çıkartmayı hedefliyoruz. Hamburg, SPD hükümetini de gördü? Bugüne kadar göçmenler için ne yaptı?''

CDU eyalet meclisi üyesi Machaczek de, Koch'un yabancılarla ilgili politikasını desteklemediğini belirterek, şiddetin etnik kökene indirgenmemesi gerektiğini, şiddetin herkes için geçerli olduğunu ifade etti.

GAL eyalet meclisi üyesi Güçlü ise Hamburg'ta işsizlik oranının azaldığını, ancak göçmenler arasında bu oranın aynı düzeyde kaldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

''Uyumla ilgili faaliyet gösteren bir çok kurum ve kuruluş ya kapatıldı ya da paraları kesildi. Ana okulları yeterli düzeyde değil. Çalışmayan ve işsiz aileler çocuklarını ana okuluna gönderemiyor. Okul masraflarını aileler karşılamak zorunda. Bir taraftan kısıtlama yaparken, diğer taraftan yeni iş merkezleri açılıyor. Tüm bunlar da işsiz olan göçmenlere yansıyor.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious