Politikamız İslam karşıtı değildir

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

İngiltere, Müslüman Liderlerce eleştirilen ve İslam karşıtı olduğu söylenen dış politikasının her zaman için tartışılacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Westminster'daki Dışişleri Bakanlığı'nda yaptığı basın toplantısında özellikle İslam karşıtı olduğu yönünde yapılan eleştirelere cevap veren Triesman, yapılan spekülasyonlar karşısında özellikle ülkede yaşayan ve İngiliz kültürüne zenginlik kattığını söyleyen Müslümanlara açıklık getirilmesi gerektiğini vurguladı. Ülkenin dış politikasının her zaman için farklı çevrelerce tartışılacağının bir gerçek olduğunu söyleyen Triesman, teröristlerin asıl gayelerinin, ülkenin dış politikasının Müslüman karşıtı olarak göstermek istediklerini söyledi. Triesman konuşmasının devamında şöyle konuştu: "Teröristler her zaman olduğu gibi, farklı kültürler arasında nefreti, şüpheyi ve şiddeti sürekli kılmayı insanların gözünde resmetmek istiyorlar. Bu kişiler, Müslümanlar adına konuşmuyorlar, dünya çapında işlenen terör olaylarında ölenlerin çoğu Müslümanlar oluyor. Bunlar, Iraklı Müslümanları da birbirlerini öldürmeleri yönünde cesaretlendiriyorlar ama hiçbir çözüm önerisi sunmazlar. Teröristler, kendilerini haklı çıkarmak için her türlü amacı sömürürler."

Konuşmasında, "İngiltere'nın dış politikası İslam karşıtı değildir."diyen Triesman, Orta Doğu'da, İsrail-Filistin çatışmasında halkın çoğunluğunun arzusunu paylaştıklarını, bölgede çalışmalarının iki kurulu devlet üzerine olduğunu ve 'Yol Haritası' planına karşı tarafsız ve özverili bir destekte bulunduklarını anlattı. Bölgede sivillerin öldürülmesine kayıtsız kalmadıklarına dikkat çeken Triesman, "Sivillerin öldürülmesini her zaman için kınıyoruz. Bu, ister intihar bombacıları tarafından hedef seçilen siviller olsun ister İsrail'in Gazze ya da Lübnan'da gerçekleştirdiği askeri operasyonlarda öldürdüğü siviller olsun. İngiltere, her zaman bölgede daimi bir ateşkes olması yönünde çalışıyor. Bu ateşkes geçici ve kısa süreli olmamalıdır. Bizim Iraklı ve Afgan halkına olan desteğimiz de, orada daha iyi bir gelecek içindir." dedi.

Dış politikada şeffaf bir yol izlediklerinin altını çizen Triesman, "Görevimiz, dış politikada her zaman İngiltere'nin menfaatlerini gözeten, güvenli ve şeffaf bir dünya için çalışmaktır." diye konuştu.

Bir ülkenin izlediği dış politikanın sevilmemesinin terörizmi haklı çıkarmayacağının önemine değinen Triesman, "Siz, küçük bir gurubun yaptığı saldırılar karşısında sebep olarak gösterdiği ülkelerin dış politikalarını bahane olarak kabul edemezsiniz. Herkesin İngiltere'nin dış politikasını sorgulama hakkı vardır. Bizim politikamız, özgürce tartışılmaya ve konuşulmaya açıktır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious