Polonya Patriotlar için tarih verdi

Polonya Patriotlar için tarih verdi.12902
  • Giriş : 21.05.2009 / 23:17:00

Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Stanislaw Komorowski, Amerikan Patriot füzelerinin Polonya'ya yıl sonuna dek konuşlandırılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Stanislaw Komorowski, yaptığı açıklamada, ABD ile Polonya arasında geçen ağustos ayında imzalanan anlaşmada, Polonya'ya bu yıl sona ermeden Patriot bataryası konuşlandırılmasının öngörüldüğünü hatırlattı ve şu ana dek herşeyin ''öngörüldüğü gib gittiğini'' bildirdi.

ABD güçlerinin Polonya topraklarındaki varlığı konusunda anlaşmaya varılmasının, bu füzelerin Polonya topraklarına yerleştirilmesi için vazgeçilmez bir koşul olduğunu ifade eden Komorowski, ''Herşey, görüşmelerimizi temmuz ayında tamamlayabileceğimizi gösteriyor. Bu da bir Patriot bataryasının ve 100 kadar ABD askerinin yıl sonundan önce Polonya topraklarında konuşlandırılması için bize yeterince zaman bırakıyor'' dedi.

Varşova hükümetinin, ABD'nin füze kalkanı projesinin unsurlarının Polonya'da konuşlandırılmasını kabul etmek karşılığında öne sürdüğü koşullar arasında, Patriot hava savunma sisteminin Polonya'ya konuşlandırılması da bulunuyordu.

ABD ile Polonya, geçen ağustos ayında füze savunma sistemine ilişkin anlaşma imzalamış, Rusya ise bu anlaşmanın, güvenliği için tehdit oluşturduğunu savunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*