Polonya Pazarı'nda eylem

  • Giriş : 27.02.2006 / 00:00:00

Polonya Pazarı esnafı, dün dükkanlarının yıkılmasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüde protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eminönü Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin önceki gün ortaklaşa gerçekleştirdikleri Polonya Pazarı 1 ve Polonya Pazarı 2'nin yıkımının ardından sabah erken saatlerde pazar esnafı, İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde toplandı. Yaklaşık 150 esnaf burada "Yer göstermeden yıkılan tek yer", "24 saatte adaletinizi gösterdiniz", "Bizim vergileri kim ödeyecek bay Topbaş", "17 senedir adli vaka olmadı" yazılı dövizler açtı. Bu arada, içeri girip belediye başkanı ile görüşme yapmak isteyen esnafla güvenlik görevlileri arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı. Tartışmaların yaşanması üzerine giriş kapısına Çevik Kuvvet polisleri tertibat aldı. Daha sonra esnaf ve emniyet yetkilileri görüşerek, grubun belediyenin havuzlu bahçesine geçmesi kararlaştırıldı. Havuzlu bahçeye geçen esnaf grubu, aralarında 10 kişiyi temsilci seçerek Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol ile görüşmeye gitti.

Görüşme çıkışı basın mensuplarına açıklama yapan Polonya Pazarı'nın büyük çoğunluğunu oluşturan Siverekli'ler adına ise Siverikliler Derneği Başkanı Hayri Genç açıklama yaptı. Genç, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı Muammer Erol ile görüştük. Taleplerimizi ilettik. Pazarımızın yıkılmasıyla ilgili konuyu kendilerine ilettik. Yaklaşık 600'e yakın esnafız. Bazı tezgahları 2 kişi kullanıyor. Esnaf sayısı bini buluyor. Sayın Topbaş'ın bize bir yer göstermesi talebinde bulunduk. Taleplerimizi değerlendirecekler. Samimi yaklaşımları oldu. Biz de kendilerine teşekkür ettik." şeklinde konuştu.

Daha sonra esnafla konuşan Polonya Pazarı Derneği Başkanı Ahmet Çeliktepe de, "Gerekli görüşmeyi yaptık. Bize karşı çok ılımlı davrandılar. Yarın saat 10.00'da İSKİ'de bir toplantı daha yapılacak. Bizi mağdur etmeyeceklerini söylediler. Yeni yer konusunu yarınki toplantıda görüşeceğiz. Esas bizi mağdur edenler Büyükşehir değil Eminönü belediyesi." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından esnaflar belediye binası önünden ayrıldı.

Öte yandan, konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yaptı. Açıklamada "İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Uygulama ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri kamuya ait alan üzerine kurulu 460 kaçak yapıyı yıktı. İmar Planında kentsel ve tarihi sit alanında 3. Derece Koruma Bölgesinde kalan, yeşil alan ve otopark alanı olarak görünen Eminönü Tacirhane Sokak üzerindeki Polonya-1 ve Polonya-2 Pazarları'ndaki 460 kaçak yapının yıkım işlemi, İstanbul Valiliği, Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eminönü Belediyesi ekiplerinin müşterek çalışması ile 26 Şubat Pazar günü saat 06:00 itibariyle olaysız bir şekilde tamamlandı. Gerçekleştirilen bu yıkımla bölgenin hem İmar Planına uygun hale getirilmesi sağlandı hem de bölgedeki tezgâh ve büfelerde kaçak sigara, içki, emtia satışı yapılması engellenmiş oldu. Daha önce İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü bölgenin her türlü sigara, içki, emtia satmaya yarayan suç mekanı haline getirildiğini belirterek bahse konu taşınmazın İmar Planındaki asıllarına döndürülmesini istemişti." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious