Polonya'dan ABD'ye şartlı destek

Polonya'dan ABD'ye şartlı destek.16060
  • Giriş : 23.02.2008 / 20:26:00

Polonya Savunma Bakanı Klich, topraklarına füze savunma sistemi yerleştirilmesini sadece ABD'nin Polonya silahlı kuvvetlerinin modernize edilmesine yardım etmesi halinde kabul edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Polska gazetesine açıklama yapan Klich, "Amerika'nın, silahlı kuvvetlerimize tatminkar katkısını öngören bir anlaşma imzalanmadıkça topraklarımıza Amerikan tesislerinin kurulmasını kabul etmekten söz edemeyiz" dedi.

Klich, ABD ile ilgili esas beklentilerinin Polonya'nın hava savunmasıyla ilgili olduğunu söylerken, orduda modernize edilme ihtiyacı içindeki 17 alanı tespit ettiklerini de belirtti.

Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, 3 hafta önce Washington'da yaptığı açıklamada, ABD'nin, Polonya'ya, kısa ve orta menzilli hava savunmasını güçlendirmede yardım etme sözü vermesi üzerine, füze savunma sistemi konusunda ilke olarak anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

ABD, füze kalkanı projesi çerçevesinde Polonya'da, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden geleceğini iddia ettiği füzelerin yolunu kesen bir sistem kurmak istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious