Polonya'dan Türkiye'nin üyeliğine destek

  • Giriş : 26.05.2008 / 11:52:00

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, "Türkiye'nin AB üyelik arzusunu desteklediklerini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi'nde Polonya'da yeni hükümetin dış politikasını anlatan Sikorski, "AK Parti hakkında açılan davada Anayasa Mahkemesi'nin kapatma yönünde karar vermesi halinde Türkiye'nin AB yolculuğunun nasıl etkileneceğinin" sorulması üzerine, "Bu ihtilaflı bir konu" diyerek yorum yapmaktan kaçındı.

2011 yılının ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Polonya'nın bu görevde en önemli önceliğinin İsveç'le birlikte gündeme getirdikleri Ukrayna, Moldova, Belarus, Ermenistan ve Azerbaycan'ı kapsayacak "Doğu Ortaklığı" adı verilen işbirliği inisiyatifini hayata geçirmek olacağını anlatan Sikorski, "Bununla (Fransa'nın) Akdeniz Birliği projesi arasında bağlantı kurmayın. Akdeniz Birliği kapsamındaki ülkelerin çoğu hiçbir şekilde AB üyesi olamayacak Avrupa'nın güney komşuları. Doğu Ortaklığı ise AB'ye üyelik başvurusu hakkı olan ve şartlar hazır olduğunda bir gün üye olabilecek, çoğunun toprakları Avrupa'da olan ülkeleri kapsıyor" dedi.

Doğu Ortaklığı projesiyle AB'nin halen uyguladığı Avrupa Komşuluk Politikasına "yeni değerler eklemek istediklerini" belirten Sikorski, işbirliği düşünülen alanlara örnek olarak, sınır güvenliği, vize politikası, çevrenin korunması ve serbest ticareti gösterdi.

AB'de genişleme yorgunluğunun devam ettiğini anlatan Sikorski, şartlar uygun hale geldiğinde üyelik fırsatını kaçırmaması için Ukrayna'ya reformları sürdürerek kendini hazır tutması tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious