Polonya'dan Türkiye'ye AB'de destek

Polonya'dan Türkiye'ye AB'de destek.9349
  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Polonya Meclis Başkanı Marek Jurek, “AB müzakere sürecinin Kopenhag kriterleri dışında bir siyasi gerekçeyle durdurulması veya sınırlandırılmasına karşıyız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Parlamentosunda alınan karar nedeniyle Polonya'nın görüşlerini iletmek üzere Arınç'ı arayan Jurek, ülkesinin AB üyelik sürecinde Türkiye'ye desteğinin devam edeceğini söyledi.

Jurek, AB müzakere sürecinin, Kopenhag kriterleri dışında bir siyasi gerekçeyle durdurulması veya sınırlandırılmasına karşı olduklarını belirtti.

Kıbrıs konusunun, AB ile Türkiye arasında olan müzakereleri engellememesi gerektiğini belirten Jurek, “Kıbrıs sorununun suni bir gündem maddesi teşkil etmediğini; ancak bu sorunun Adada yaşayan her iki toplumun siyasi, kültürel ve ekonomik eşitliği temelinde, BM çerçevesinde çözülmesine inandıklarını ve bu yöndeki görüşlerini sürdüreceklerini” ifade etti.

Gerek AB ve Türkiye'nin müzakere sürecinde, gerekse ikili ilişkilerde Polonya'nın Türkiye ile işbirliğini artırarak sürdüreceğini kaydeden Jurek, ”2007 yılı bu açıdan kayıp bir yıl olmayacak, iyi niyetle çalışmaya devam etmek gerekir. Polonya, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemiştir ve desteklemeye de devam edecektir” diye konuştu.

Papa'nın Türkiye ziyaretini çok yakından takip ettiklerini ve gezinin büyük bir başarıyla tamamlanmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirten Jurek, “Bu konuda Meclis Başkanı olarak sizin kamuoyunu sakinleştirici tavırlarınızın da önemli olduğunu düşünüyorum. İslam dünyasıyla Batı arasında güçlü ilişkiler kurulması için bu ziyaretin önemli bir katkı sağlayacağı kanaatindeyim” dedi.

“HALKIMIZIN İNANCINI ZEDELEMİŞTİR”

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın ise Polonya Meclis Başkanı Jurek'e ”aramasından ve gösterdiği açık yürekli destekten” dolayı teşekkür etti.

Arınç, Türkiye'nin, AB müzakereleri süresince Kopenhag kriterlerinin tamamını yerine getirmiş olmasına rağmen “siyasi taleplerle karşılaşmaktan” dolayı büyük üzüntü duyulduğunu söyledi.

TBMM'nin, Kopenhag kriterlerinin tamamını yerine getirecek reformları gerçekleştirdiğine dikkati çeken Arınç, “Ancak, önümüze siyasi kriterlerin çıkması, halkımızın AB'ye olan inancını zedelemiştir. Her ülkenin Polonya gibi dürüst, aklıselim ve sağduyulu bir şekilde hareket etmesini arzu ediyoruz” dedi.

Bülent Arınç, “Son AB kararı ve müzakerelerde 8 başlığın askıya alınması, yine de çalışmalarımızı geriletmeyecektir. Ancak bu kararın, siyasi bir etkide kaldığını da not etmiş bulunuyoruz” dedi.

Polonya Meclis Başkanı Jurek'in “Papa ziyaretinin Doğu ile Batı arasında bir diyalog zemini oluşturduğu” yönündeki kanaatine katıldığını bildiren Arınç, gelecekte bu tür temasların artmasının dünya barışı için önemli bir katkı olacağını söyledi.

TBMM Başkanı Arınç ile Polonya Meclis Başkanı Jurek arasındaki telefon görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious