Polonyalı anne çocuğuna kavuşuyor

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Belçika'nın Antwerpen kentinde yaşayan Polonyalı anne Agniezszka Pieckowkas, babası tarafından kaçırılan kızı 6 yaşındaki Yasemin'e kavuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yasemin, polis tarafından havalimanında yurt dışına çıkarılmak istenirken bulundu.
Konya'da görülen dava sonunda çocuğunun velayet hakkını kazanan Polonyalı anne Agniezszka Pieckowkas, kızı Yasemin için oda hazırlamış, ancak kararın ardından Yasemin tekrar kaçırılmıştı. 2002 yılında Belçika'dan çocuğu kaçırıldıktan sonra bir kez Konya'da mahkeme kararıyla kızını gören Polonyalı anne çocuğunu hasretle bekliyordu. Dün, Ankara'da yaşanan bir gelişmeyle Polonyalı annenin çocuğu Yasemin polis tarafından havalimanında yurt dışına çıkarılmak istenirken bulundu. Edinilen bilgiye göre, Esenboğa Havalimanı'ndan yurt dışına çıkarılmak istenen Yasemin Torlak, yurt dışına çıkış yasağı nedeniyle polis tarafından yakınlarıyla birlikte durduruldu. Torlak'ın yanında bulunan yakınları polis tarafından gözaltına alınırken, Yasemin Torlak görevliler eşliğinde Ankara Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çubuk Çocuk Yetiştirme Yurdu'na yerleştirildi. Burada bir gece kalan Yasemin Torlak, bugün görevliler tarafından annesine teslim edilmek üzere uçakla Belçika'ya gönderildi. Hollanda'da yaşayan Polonyalı anneye çocuğunun bulunduğunun haber verildiği ve annenin çocuğunu beklediği öğrenildi.

Polonyalı annenin avukatı Tarkan Büyükoktar, Yasemin'in yurt dışına götürülürken, polis kontrolü sırasında bulunduğunu belirterek, "Çocuğu muhtemelen yurt dışında cezaevinde bulunan baba Naci Torlak'ın cezaevinden kurtarılması için anneye teslim edilmek üzere götürüldüğünü tahmin ediyorum. Ama buna fırsat kalmadan polisimiz yurt dışına çıkış yasağı olan Yasemin'i havalimanında buldu. Yasemin bugün uçakla Belçika'ya gönderildi. Yasemin, bundan sonra mahkemenin kararı doğrultusunda annesinde kalacak" dedi.

Türkiye'de açılan davalardaki iddialara göre, Polonyalı anne Agniezszka Pieckowkas ile Naci Torlak'ın evlilik dışı ilişkilerinden 2000 yılında Yasemin dünyaya geldi. 2002 yılına kadar beraber yaşayan Pieckowkas ve Torlak'ın aralarından sorunlar çıktı. Naci Torlak, 2002 yılında Belçika'dan kızı Yasemin'i alarak Türkiye'ye kaçırdı. Anne Pieckowkas ilk önce Belçika mahkemelerinde çocuğuna kavuşmak için davalar açtı. Anne Pieckowkas, 2004 yılında ise Baba Naci Torlak'ın izini bularak Türkiye'de dava açtı. Konya'nın Sarayönü İlçesi'nde 14 ay süren mahkeme sonrasında Yasemin'in annesine teslim edilmesi için karar çıktı. Mahkeme kararı Yargıtay tarafından onandıktan sonra, baba Torlak tekrar kızı Yasemin'i alarak kayıplara karıştı. Hakkında yurt dışında açılan davalardan dolayı tutuklama kararı bulunduğu öğrenilen baba Naci Torlak, yurt dışına çıkış yapınca yakalanarak cezaevine konuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious