Popstar değil başrol oyuncusu arıyorlar

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Çekimlerine temmuz ayında başlanacak Lorkestra filmi için Şanlıurfa'da ilköğretim öğrencileri arasında başrol çocuk oyuncu aranıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabahın erken saatlerinde seçmelerin yapılacağı Çamlık Çay Bahçesine akın eden ilköğretim öğrencileri saatlerce sıranın kendilerine gelmesini beklediler. Okul müdürleri ve okul öğretmenleri tarafından getirildikleri çay bahçesinde beklemekten sıkılan kimi çocuklar oturduğu yerden arkadaşlarıyla şakalaştı.

Yaklaşık 20 gün önce yerel gazete, televizyonlarda ilanla başrol oyuncusu arayan ve 100 çocuk üzerinde yaptığı seçmelerden sonuç alamayan filmin yapımcısı Servet Aksoy, kendilerine destek olmaları için Şanlıurfa Valiliği'ne ve İl Milli eğitim müdürlüğüne müracaat etmişti.

Valiliğin talimatı üzerine ilköğretim okullarında aranan başrol oyuncusu bulunması için talimat göndermiş. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de okullara gönderdiği yazıda Urfa şivesini iyi konuşan, tiyatro yeteneği ile dikkat çeken çocukların belirlenmesi istemiş. Bunun üzerine Şanlıurfa merkez 64 ilköğretim okulunda hummalı bir çalışma başlatılmış. Seçmelerin yapılacağı güne kadar bin 600 öğrenci belirleyen okul idarecileri ve öğretmenleri sonunda öğrencilerinin elinden tutup başrol oyuncusu yapmaya getirdi.

Jürinin karşısına çıkan ilköğretim öğrencilerine küçük bir rol verip yeteneğini ve yöre şivesini test eden filmin yapımcısı ve yönetmeni gözüne kestirdiği çocukları kamera kayıdının yanı sıra fotoğraflarını çekti. Bunlardan biri de Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden gelen İbrahim Kılıç. İbrahim henüz 10 yaşında. Çok heylacanlı olduğunu söyleyen İbrahim kılıç, kendisini çok sevdiklerini belirtiyor. İbrahim Kılıç "İnşallah ben başrol oyuncusu olacağım." dedi. Şanlıurfa merkezde ikamet eden İshak Akar ise öğretmenleri tarafından ne için çay bahçesine getirildiğini tam bilmediği gözlendi. "Tiyatro oyunu oynayacağız galiba. Bilmiyorum ama nasıl bir oyun olduğunu. Başrol oyuncusu olacakmışız" diyen İshak Akar, o da akranları gibi çok heyecanlı.

Çekimlerine Temmuz ayında Şanlıurfa'da başlanacak ve 6 hafta sürecek "Lorkestra" adlı sinema filminin yapımcısı Servet Aksoy "Biz popstar belirlemiyoruz. Filme başrol oyuncusu arıyoruz." dedi, çalışmaları için. Başrol oyuncusu olarak tespit ettikleri çocukları İstanbul'a götürüp bir aylık sinema eğitimi vereceklerini anlatan Aksoy, Şanlıurfa'da çok yetenekli çocukların bulunduğunu ifade etti.

Aksoy filimle ilgili ise şu bilgileri verdi: "1 Temizde başlayıp 6 hafta sürecek çekimler Urfa'nın bir köyünde çekilecek 1960'lı yıllarda burada bir klasik senfoni orkestrasının konseri üzerine yaşanan olayları konu alacak. Komedi ve drama ağırlıklı bir film olacak. Burada seçeceğimiz çocuk ise başrol oyuncusu olacak."

Lorkestra filminin oyuncuları arasında "Babam ve Oğlum" filmi ile adından söz ettiren Fikret Kuşkan'ın yanı sıra Metin Akpınar ve Levent Kırca gibi ünlü isimler de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious