Porshce gücünde Doğan

Porshce gücünde Doğan.14341
  • Giriş : 15.11.2007 / 11:11:00

Motorun gücünü artıran modifiyeye motor sporları ile ilgilenenlerin yanı sıra otomobil ve hız tutkunları da yoğun talep gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya'da kurulu bir firmanın sahibi Erman Emil, siyasal bilimler fakültesinden mezun olduğunu, ancak otomobil tutkusu nedeniyle modifiye alanında çalıştığını söyledi.

Önceden sadece motor sporları ile ilgilenenlerin araçlarına modifiye yaptırdığını vurgulayan Emil, son yıllarda artık birçok otomobil ve hız tutkununun modifiyeye ilgi duyduğunu anlattı.

Modifiyenin bir otomobilin motoru başta olmak üzere diferansiyel, şaft, aks gibi tüm yürüyen aksamında yapılan düzenleme anlamına geldiğini ifade eden Emil, şunları kaydetti:
“Fren balatalarına kadar değişiklik yapılıyor. Motor blokundan başlıyoruz ve otomobilin gücünü artırıyoruz. Burada hızında bir yükselme olmuyor. Modifiye ile otomobilin hızlanma kapasitesini yani deparını artırıyoruz. Araç, en yüksek hızına daha kısa sürede ulaşıyor. Bunun için araçlarda turbo ve nitrojen beslemeli sistem oluşturuyoruz. Örneğin, 70 beygir gücüne sahip bir otomobili 1500 beygir gücüne kadar çıkarabiliyoruz. Normalde 100 kilometre hıza 14-15 saniyede çıkan bir otomobil, modifiye ile aynı hıza 5 saniyenin altında ulaşıyor.”

Otomobilin hız kapasitesini artırmak için meraklılarının binlerce YTL'yi gözden çıkardığını vurgulayan Emil, gücü 1500 beygir gücüne kadar yükseltilmiş, parçalarının tamamı depara uygun hale getirilmiş bir otomobilin modifiyesinin 500 bin YTL'ye kadar çıktığını, Konya'da böyle bir otomobil yapıldığını söyledi.

DOĞAN'A PORSHCE GÜCÜ...

1994 model doğan marka bir otomobili modifiye ettiklerini dile getiren Emil, “bu otomobilin piyasa fiyatı normalde 6-7 bin YTL arasında değişiyor. Modifiye sayesinde gücünü 70 beygir gücünden 300 beygir gücüne çıkardık. Adeta Doğan'a Porshce gücü kazandırdık. Önceden 100 kilometre hıza 14-15 saniyede ulaşıyordu şimdi ise aynı hıza 6-7 saniye arasında çıkıyor. Modifiyeli Doğan'ın şu andaki fiyatı 40 bin YTL'nin üzerinde” dedi.

Emil, 20 bin YTL'ye aldıkları başka bir otomobilde ise 70 bin YTL'lik modifiye yaptıklarını belirterek, “gücünü 70 beygir gücünden 750 beygir gücüne çıkardık. Bu otomobili, lastiklerine kadar yeniledik. Bunu bir Serçe'de bile yapabiliriz. Serçe'ye Ferrari gücü kazandırılabilir” diye konuştu.

Emil, araçlarına modifiye yaptıran sürücüleri uyararak, trafiğin yoğun olduğu yerlerde ani hızlanmaların üzücü sonuçlar doğurabileceğini, araçların olabildiğince trafiğe kapalı yerlerde kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious